| Ea.e. a întrebat:

Vreau sa ma ajutati si pe mine sa fac un fel de comparatie intre filmul si cartea Harry Potter. In general, nu pe o anumita parte. dar daca nu se poate.merge si numai pe o parte. Deci un fel de comparatie, discurs, compunere, legatura dintre ele. ceva de genul acesta. :* Mersiiii >:d

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, la o comparatie exista asemanari si deosebiri. Asemanarile sunt putine: prezinta aceeasi tema (a fantasticului, a dramei si a aventurii), aceleasi nume de personaje, aceeasi actiune, decat ca in film e mai pe scurt si cam atat. Pe cand la deosebiri este o insiruire intraega :
1) In seria de carti HP J.K.Rowling reuseste ceea ce putini sciitori pot face, si anume sa transmita cititorului emotiile, sentimentele pe care le simte personajul respectiv in momentul dat, iar filmul este doar o insiruire de secvente...
2)Filmul are foarte multe efecte speciale, pe cand cartea iti ofera mai multe amanunte despre aceste efecte(nu le arata)
3)Cartile au multe descrieri ale scolii Hogwarts, ale personajelor iar filmele doar reda imagini virtuale ale unor actori.
Ti le-am zis pe cele importante. Sper ca te-am ajutat big grin