| kaolin1k a întrebat:

Caut un film romanesc si nu il mai gasesc, daca sunteti amabili sa ma lamuriti...
Actiunea se desfasoara dupa revolutie, iar in film juca Dorel Visan in rolul de politai(seful de post) si avea o singura fata, iar fiica lui urma sa se casatoreasca cu un strain,
care in momentul cand vine in Romania sa o cunosca pe fata se descopera ca viitorul ginere este de culoare, iar gazdele au reactii de dezamagire.
Daca nu ma insel in film juca si Tora Vasilescu profesaoara/educatoare la scoala, care ii ajuta cu limba franceza...
Stiti oare cumva cum se numeste filmul?
Multumesc mult, o zi buna!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E filmul de debut al lui Mungiu:
https://www.cinemagia.ro/filme/occident-4296/

| kaolin1k explică (pentru anonim_4396):

Da acesta este filmul cautat!
Multumesc mult, o zi frumoasa!