| DenisaU a întrebat:

Care este filmul care te-a impresionat cel mai tare si de ce?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil The Elephant Man (1980).

| Pricked a răspuns:

Pan's Labyrinth.
Ador fanteziile întunecate şi asta-i perfectă din toate punctele de vedere. Adică întregul proces metaforic prin care a trecut filmul e aşa interesant, iar unele scene sunt revoltătoare. Totul e macabru, frumos
http://i.imgur.com/vciP1hT.png
şi trist.

| 0PopaPorno a răspuns:

Singurul care-mi vine-n minte acum e Pianistul.

| OnuOnulică a răspuns:

The Others 2001-din cauza suspansului happy un film care merită văzut, finalul face tot filmul.

| faramatania a răspuns:

The Inevitable Defeat Of Mister & Pete (2013),cu doi puști, prieteni (unul de 10 ani, iar celălalt de 13 ani) pentru care vara care începe și care ar trebui să fie un prilej de bucurie și joacă (un frumos anotimp al copilăriei),este de fapt și prea lungă și agitată și plină de neprevăzut. Eșecul școlar al celui mare va atrage și alte neajunsuri,iar cei doi se vor trezi complet singuri,pentru un timp, fără niciun fel de sprijin.Dar până la urmă, rămâne loc suficient și pentru planuri mai sigure ale vieții, iar cuvintele, de până atunci în derivă, vor prinde contur.Un film ce aș putea să-l asemăn oarecum cu Hesher (2010).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe m-au impresionat insa preferatul meu (la aceasta categorie ) ramane
Always only you
Cheol Min (So Ji Sub) e un tip obscur, înfricoşător, care îşi petrece zilele făcând slujbe ciudate şi încercând să nu intre în bucluc. Lucrând în tura de noapte într-o parcare, o întâlneşte pe Jeong Hwa (Han Hyo Joo), o tânără nevăzătoare care obişnuia să vină seara şi să aducă câte o gustare bătrânului care lucrase anterior acolo. Ea nu realizează că vorbeşte cu altcineva, până când Cheol Min îi spune că bătrânul nu mai lucrează aici. Jenată, fata îşi cere scuze şi pleacă, dar îi lasă cutia cu mâncare. Spre surprinderea lui, Jeong Hwa revine în seara următoare cu alte gustări, şi intenţionează să urmărească acolo serialele tv preferate. Urmează alte seri, iar cei doi încep să devină tot mai apropiaţi, influenţa pozitivă a fetei asupra lui Cheol Min începe să se vadă, cu toate că el e reticent în a-şi dezvălui trecutul.
În timpul zilei Jeong Hwa lucrează la un birou unde răspunde la telefoane, iar şeful ei începe să o hărţuiască, propunându-i să întreţină relaţii sexuale cu el, asta dacă doreşte să-şi păstreze locul de muncă. Nu durează mult până ce acesta soseşte la ea acasă şi încearcă să o violeze. Din fericire Cheol Min soseşte la ea acasă şi o salvează pe Jung Hwa, după ce-i aplică o bătaie soră cu moartea individului. Jeong Hwa e supărată pentru ce a făcut Cheol Min, conştientă că acum a rămas fără servici, şi îi va fi greu să-şi găsească un alt job, dar el îi spune că va avea grijă de ea, iar cei doi devin un cuplu.
Un cuplu extrem de fericit, se mută împreună, iar Cheol Min face absolut orice pentru ca Jeong Hwa să fie fericită. Într-o zi însă, Cheol Min află că e parţial răspunzător pentru accidentul în care Jeong Hwa şi-a pierdut vederea şi ambii părinţi, dar îi ascunde acest lucru simţindu-se vinovat. Curând vine altă veste proastă legată de vederea fetei, care continuă să se înrăutăţească, iar o operaţie e absolut necesară în maxim o lună, altfel nu-şi va mai putea recupera niciodată vederea. Un transplant de cornee ar fi operaţia care i-ar reda vederea, iar Cheol Min îi spune lui Jeong Hwa să accepte operaţia, pentru că el are suficienţi bani puşi deoparte.

Nimic mai fals, Cheol Min nu are nici un şfanţ, dar intenţionează să câştige banii necesari prin câştigarea unui turneu ilegal de lupte. Anterior Cheol Min fusese un mare campion la box profesionist, dar o luptă ilegală într-o cuşcă, pe viaţă şi pe moarte, cu un adversar aproape animalic, e altceva, iar bărbatul ştie că s-ar putea să nu scape cu viaţă. Îi promite lui Jeong Hwa că va fi lângă ea când se va trezi din operaţie şi pleacă spre Tailanda unde urmează să lupte.
Dar care va fi deznodământul unei lupte în care doar unul va supravieţui? Va putea Cheol Min să se reîntoarcă lângă Jeong Hwa, şi cum îl va recunoaşte ea dacă nu i-a văzut niciodată chipul?

L-am vazut si revazut de cateva ori.

Titanic(nu cred ca are nevoie de descriere deoarece cred ca e imposibil sa nu-l fi vazut)

Dangerous minds
Film inspirat dintr-un caz real. Louanne este ofiter de marina, dar ea isi dorise totdeauna sa devina profesoara de engleza. Cand un liceu din nordul Californiei o solicita, Louanne crede ca, in sfarsit, dorinta i s-a indeplinit. La scoala este intampinata insa de un grup de elevi rebeli si neprietenosi, pe care, treptat, cu metode neobisnuite, reuseste sa si-i apropie si sa le trezeasca interesul pentru studiu. Ilustratia muzicala a filmului este semnata de Bob Dylan, Dylan Thomas si Coolio.

(Un film din care se poate trage o invatatura de viata)

| laura1999 a răspuns:

Pearl harbor
Un film care nu are un gen anume!
Le are pe toate intr-un intreg si asta il face genial.
E filmul care m-a facut sa pling
dar care nul voi uita niciodata pentru ca din el am invatat ce este viata
Este un film pe care las mai revedea de nenumarate ori! Intr-un cuvint este un film PERFECT!
Inca un film care ma marcat enorm este Awake!

| StefaniaJess a răspuns:

Pfff...sunt foarte multe filme care mi-au placut, dar daca ar fi sa aleg unul ar fi "Sub aceeasi stea" filmul e luat dupa carte, asa ca iti zic cum este ca, carte.
Sub aceeaşi stea este o dulce ironie asupra vieţii, plină de replici pline de umor şi amare din partea personajelor, o acţiune care te emoţionează până la lacrimi şi personaje fără precedent. Romanul nu este unul pe care îl poţi citi în orice moment şi clar nu poţi să citeşti orice după ce ai răsfoit paginile sale.
John Green a reuşit să scrie unul din cele mai cutremurătoare romane contemporane care există. Acesta crează personaje de care te ataşezi încetul cu încetul şi care te fac să trăieşti odată cu ele. Hazel este o adolescentă puternică care demonstrează că poţi trăi indiferent de greutăţile pe care le întâlneşti, că poţi fi fericit. Totuşi, John Green nu se limitează la povestea lui Augustus şi a lui Hazel, mai există o poveste ascunsă între rândurile romanului, o durere supremă.
Sper ca nu te-am plictisit si sper sa vizionezi filmul, sau sa citesti cartea. Te puup