| Ioanaa96 a întrebat:

Care este parerea voastra, filmul bate cartea.sau invers[de exemplu la stapanul inelelor:X]?

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

.uneori da ...alteori nu! depinde de multi factori, dar in general NU! filmul nu bate cartea, din cauza ca cartea a aparut prima!

Apache
| Apache a răspuns:

Astia care au spus ca cartea bate filmul au primit stupid...
ce copii handicapati

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Filmul:X:X:X

| valy31 a răspuns:

Cartea bate filmul. Filmele de obicei sar peste detalii care fac actiunea mai palpitanta. happy

| PinkkRosee a răspuns:

Pai,eu cred ca filmul bate cartea,(de exemplu Twilight)pentru ca, in ziua de astazi nimeni nu mai citeste carti, ci se uita la filme...big grin

| MadalinaElenaaaaa a răspuns:

De obicei carrtea bate filmul deoarece in carte se afla mai multe amanunte, dar uneori si invers(mai ales la cele 3d sau 7d) deoarece vezi ce se intampla ca si cum ar fi real(cand citesti carte trebuie sa-ti imaginezi cum arata)

| blonda_6663 a răspuns:

Pai depinde de film. la ion de liviu rebreanu cartea e mult mai dramatica.
la dorian grey, in film personajul principal este negativ din start, in carte trecerea se face lent.

| IonutzAlexandru91 a răspuns:

Filmul nu bate cartea - in primul rand cand citesti o carte ti se dezvolta imaginatia si ti se imbogateste si vocabularul. De la film ramai doar cu impresia buna pe care ti-a creat-o. Exclud filmele documentare sau filmele foarte bine regizate (unde nu s-a taiat nimic din carte).

| IonutzAlexandru91 a răspuns:

Crinu, imaginatia nu o ai daca nu citesti carti. Omul de vine om, nu te nasti cu chip-uri in creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E invers.cartea bate filmul. daca ai imaginatie.

Răspuns utilizator avertizat
| DeniClopo a răspuns:

Eu as zice in acest caz:cartea bate filmul deoarece in carte scrie multe lucruri pe care in film nu le da. Citeste cartile din serie apoi uitate la filme si o sa iti dai seama si singura.

| madryela a răspuns:

Eu cred ca cartea bate filmul iar in general filmul este facut dupa carte si cand vezi un fim dupa o carte e ca si cand ai vedea filmul prin ochii altcuiva sau prin imaginatia regizorului.