| deny96 a întrebat:

Ce liceu ar trebui sa il aleg sau mai bine zis ce profil mai usor dar cu cat mai putina matematica?

11 răspunsuri:
| rebbe a răspuns:

Filologie, bio-chimie, silviculturalaughing

| AlerimxD a răspuns:

Profil ~ ştiinţe sociale sau filologie.
Liceu ~ nu contează decât profilul.
Xoxo.

| Alina_8184 a răspuns:

Poti alege profilul de filologie de exemplu, eu sunt la filologie si fac 2 ore de matematica pe saptamana

| Cătălina a răspuns:

Filologie. In clasele a XI a, respectiv a XII a nu se mai face nicio ora. Doar in clasele IX-X maximum 2h/saptamana.

| Vales a răspuns:

Filologie

| AvalohAlyn a răspuns:

La filologie si stiinte sociale se face foarte putina matematica.De 2 ori pe saptamana iar din clasa a 11-a se nu se mai face nici matematica, iar fizica si chimia se transforma intr-o singura materie numita stiinte.Deci profilele acestea nu se axeaza pe matematica.

| arhivistu a răspuns:

Si ce face cu filologia? se spala pe cap cu ea

| DEBrown a răspuns:

Da, alege filologie sau stiinte sociale si cum zice "arhivistu" te speli pe cap cu ele. Trebuie sa mergi la profil mate-info, acolo faci materiile care te ajuta in viitor. Trezirea, suntem in epoca de dezvoltare in plin a tehnologiei, acum informatica este baza. Cu celelalte ai vazut si tu ca nu faci nimic, poate doar putini oameni, cu sanse de 1 la 1000 sa iasa ceva bun.

| metatheory a răspuns:

Liceu cu profil de filologie, de arte, de religie(seminar teologic).
Nu e adevarat ca daca faci liceu uman si facultate umana ai sa fii ratata si n-ai sa ai ce manca. In ziua de azi tocmai profesiile umaniste se platesc cel bine dar nu se observa din cauza denumirilor: FII FOARTE ATENTA!
-Facultatea de Drept-(umanista) 40-80 milioane salariu ca procuror sau judecator
-Academia de Politie-Facultatea de Politie(e pe domeniul Drept deci umanista)-iarasi-40-100 milioane
-Stiinte politice-Aici e varful -politicienii au salarii foarte piperate
Cat despre sociatatea tehnologizata si informatizata, daca vine un meteorit sau un razboi revenim din nou la comuna primitiva si natura.
-Facultatea de Filologie-Daca iti place Limba romana eu cred ca poti ajunge inclusiv asistenta de fac.Si salariile aici iarasi sunt foarte mari.
De cealalta parte sunt profesiile tehnice si reale:
-inginerii-se zice ca nu-s intelectuali(adica n-au facultate)
-programatorii-sunt platiti binisor daca lucreaza afara sau in tara la companii straine. De fapt sunt sclavii pe plantatie pentru ca salariile mari le iau tot cei ce lucreaza la partea de economic si management proiect.
-profii de mate si fizica. Aici e cam greu sa ajungi in universitate prof, pentru ca materia e grea si implica truda multa.
Daca esti prof de liceu iarasi nu-i bine. Cu tendinta asta de a se favoriza invatamantul umanist, eu sunt sigur ca se vor reduce si orele de matematica(deci salarii mici).

| tzotzo2562 a răspuns:

De exemplu eu sunt la contabilitate, tehnician in activitati econbomice mai exact, facem matematica 3 ore pe saptamana dar e lejer, este si o meserie de viitor iar contabilitatea nu este grea deloc, chiar lejera in plus din a 11 nu se mai face fizica si chimie are sunt groaznice,

| 2andreiu2 a răspuns:

Fiologie.