| Alyn1998 a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul Colectiv? Am auzit ca are doua nominalizari la Oscar. Voua cum vi s-a parut?

2 răspunsuri:
| LimitBreaker a răspuns:

Trist. Arata cat de nepasatori sunt oamenii si cat de putin inseamna viata umana pentru uni.
Oamenii aia au murit din cauza la coruptie si nici acum nu au facut toti responsabili inchisoare. Chiar si cu inchisoare ei tot nu or sa-si piarda bunurile si banii facuti.
Trist mai e ca inca se face asta in continuare. Cu mastile de protectie au fost multe nereguli si tot asa se ignora totul.
Stam in fiecare an si credem ca daca votam partidul B sau A o sa schimbe ceva.
E nevoie de o lege care sa faca responsabili pe toti din conducere. Gen: ai facut ceva ilegal si ai abuzat de putere ca sa ajuti pe cineva sau sa iti bati joc de altcineva (gen sa faci sosele de 1 leu la pret de 10000 pe metru?)? Atunci nu numai ca ar trebui sa faci inchisoare ci ar trebui sa pierzi tota averea care se considera ca ai facut-o prin fapta de coruptie si sa ti se stearga din instoric toate joburile care le-ai avut in conducere sau in institutiile de care ai profitat sa obtii avantajele ilegal.
Cand o sa se dea o astfel de lege, aia or sa fie oamenii/partidul care isi doreste schimbarea.
Momentan nu sunt consecinte. Faci nereguli, stai 1 zi in inchisoare si revii cu averea intacta.
Filmul e bun dar dupa cum am zis, lasa asa o tristete cand esti invatat toata viata ca e bine sa fi muncitor si destept, dar cand cresti afli ca esti condus de lenesi prosti si lacomi.

| aumih16 a răspuns:

Eu zic spun ca nu trebuie sa ne amintim de colectiv doar cand vine data de 30 octombrie! in fiecare zi, trebuie sa ne amintim de ei! chestia este ca nu s-a rezolvat mare lucru! de platit nu a platit nimeni pentru tragedie! deci e ca si cum nu a existat niciodata!