| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce metodă se adăugau efecte speciale în filmele mai vechi, de exemplu în filmele din anii '50, dacă pe atunci nu existau computere performante și programe software ca în ziua de azi?
Un exemplu de astfel de efecte se găsesc cu duiumul în filmul "The Ten Commandments" din 1956, care este și în HD, așa apărând în cinematografele de la acea vreme, deși tehnologia HD a apărut mult mai târziu.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inainte de CGI se foloseau metoda cu intreruperea de frame-uri, pauza dupa pauza, plasare dupa plasare, plus suprapunerea imaginilor, plus proportiile, pozitionarea camerelor, efectele vizuale ale camerelor si nu in ultimul rand mult decor si recuzita, cu un detaliu cat mai bun (adica prost... dar pe atunci era foarte bun).

1 răspuns:
| syd a răspuns:

­1. cu metodele scoala, talent si creativitate
2. conceptul de rezolutie nu are sens in cazul peliculei de film