| DaciaRomania a întrebat:

Cum vi se pare AVATAR 2? Merită văzut?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Merită, cui ii place.

| RoCkKiD a răspuns:

Am suferit la filmul ala, e de-a dreptul plictisitor. Actiunea e a unui film din anii 80 cu rambo doar ca in loc de vietnamezi sunt omuleti albastrii.

Cand l-a scos pe primul ziceai ca wow, film 3D, cui ii pasa despre ce e ca e frumoasa grafica..acum deja nu mai e cazul...

Sa nu mai zic ca am plecat de acolo cu o durere de cap cat mine, aparent nu e sanatos sa te uiti timp de 4 ore la un ecran albastru.

| DaciaRomania explică (pentru RoCkKiD):

Cred că m-ai convins...

| RAY a răspuns:

Https://www.forbes.com/......tment-bro/

Recenzie „Avatar 2: The Way Of Water": O dezamăgire majoră, frate
Nu am văzut Avatar: The Way Of Water pe un ecran IMAX 3D pentru că cel mai apropiat IMAX de unde locuiesc este la Marele Canion și nu arată genul ăsta de film pe acel ecran (chiar dacă au făcut-o este în curs de renovare). până în primăvara viitoare). Cel mai apropiat IMAX este la două ore și jumătate distanță și, deși sunt dispus să conduc până la Phoenix pentru a scăpa de zăpadă, este un drum lung de parcurs pentru un film.

Așa că am făcut o înțelegere cu mine. Dacă mi-a plăcut destul de mult Way Of Water pe un ecran mai mic – l-am văzut în 3D de 48 de cadre pe secundă – atunci aș duce copiii la vale în vacanța de Crăciun și l-am revedea pe cel mai mare și cel mai bun ecran pe care l-am putea găsi.

Ei bine, renunță la acele planuri. Mă îndoiesc că voi viziona din nou Avatar 2 pe orice ecran, cu excepția cazului în care James Cameron ar dori să-mi plătească cheltuielile de călătorie și să-mi cumpere bilete și poate să mă ia mai întâi la cină. De asta ar fi nevoie să mă târască înapoi în cinematografe pentru a viziona din nou acest desen animat de 3 ore și 12 minute. Câteva gânduri:

Da, acesta este un desen animat. Este aproape în întregime CGI. Când personajele live-action (oameni) intră în imagine, ceea ce nu este des, ți se amintește că te uiți la un desen animat scump și, sincer, este puțin șocant. Sunt niște lucruri neobișnuite din vale aici, dar în principal Navi-ul arată super fals în comparație cu oamenii, iar oamenii se simt super deplasați înconjurați de Navi. Cine l-a încadrat pe Roger Rabbit a făcut-o mai bine.
Sigur, grafica din acest joc video este grozavă, dar povestea? Eh. Nu atat de mult.
48fps 3D este groaznic. Nu-mi place. Este prea clar, prea ascuțit și prea fals. Știi „netezirea" TruMotion pe care o poți face la televizorul tău acasă? Așa este. Am citit că te obișnuiești cu asta după câteva minute, dar aceasta este o minciună chel. Este frumos 3D și tot, dar pur și simplu nu arată corect. „Efectul de telenovelă" mă înnebunește.
Filmul este prea lung! E o oră prea lungă. Dacă aș fi luat deciziile la 20th Century și la Disney, le-aș fi făcut să reducă o oră din acest film extrem de indulgent.
Acesta este cel mai bun mod în care pot descrie Way Of Water. James Cameron este îngăduitor aici până la exces. Există o aroganță pe care o găsesc foarte dezamăgitoare. Și este răsfățat de studio cu acest buget SFX masiv, 3D, formatul IMAX, timpul de rulare. Totul. Este arogant și auto-indulgător și cred că noutatea care a făcut ca acest lucru să fie bine în primul film a dispărut pentru public, sau cel puțin pentru mine. Factorul „wow" a dispărut și tot ce văd este un desen animat scump.
Water Navi
Water NaviCREDIT: 20TH CENTURY STUDIOS
MAI MULTE DE LA FORBES ADVISOR
Cele mai bune companii de asigurări de călătorie
DeAmy DaniseEditor
Cele mai bune planuri de asigurare de călătorie Covid-19
DeAmy DaniseEditor
Există câteva momente distractive în film! Mi-a plăcut tulkunul, o specie de balenă hiperinteligentă care poate comunica telepatic. Am crezut că au făcut niște lucruri foarte frumoase cu toate bucățile de ocean și acvatice, ceea ce nu este o surpriză având în vedere dragostea lui James Cameron pentru ocean, care pătrunde atât de mult din munca lui, în filme mai bune precum Titanic și The Abyss.

Unele dintre lupte – deși prea lungi – au fost interesante și pline de acțiune și au avut efecte speciale grozave. Au fost niște scene amuzante și pline de căldură. Mă distram când nu mă plictisisem. Abia aștept ca jocurile video să aibă o grafică la fel de clară și de înaltă definiție!

Dar povestea este o mizerie. Este o reșapare a primului film. Răucătorii care se învârtesc cu mustața caută resursele prețioase ale Pandorei. De data aceasta este o substanță de balenă aurie care oprește îmbătrânirea umană. Data trecută a fost hilarul numit Unobtanium. Resursă nouă, același complot. Acum avem apă Navi cu cozi mai mari care poate înota sub apă pentru o perioadă foarte lungă de timp. Acum avem peisaje subacvatice în loc de jungle. Dar băieții răi vin cu armele lor și cu bombele lor și cu bombele lor și cu armele lor.

Iar Navi – un analog grosier pentru indigenii din lumea noastră – rămân tropul Nobil Sălbatic pe care l-au fost în ultimul film, doar că acum mai puțin interesant. Mântuitorul Alb, Jake Sully, a fost pe deplin integrat în comunitatea lor, dar orice lucruri interesante i-au definit înainte de sosirea lui, totul a trecut acum pe un loc din spate pentru el și familia lui. Sully stă împreună! ni se aduce aminte. Mai mult de o dată.

avatar-blogroll2-1669090391194
Avatar: Calea apeiCREDIT: 20TH CENTURY STUDIOS
Oricât de frumoase sunt unele dintre CGI și peisaje în Way Of Water, de multe ori sunt rupte de editare ciudată, tăieturi șocante și zoom-uri și mai șocante. De mai multe ori pe parcursul filmului există zoom-uri digitale agresive care te smulg din orice sentiment de imersiune. Copiii mei au vorbit despre asta în drumul nostru spre casă după, așa că nu doar umilul tău narator a găsit asta dezamăgitor.

Mai rău, totuși, a fost dialogul, mai ales printre copiii lui Jake. Din anumite motive, toți copiii își spun în mod constant „frate" sau „cuz" unul altuia. Bănuiesc că se datorează faptului că Cameron și scriitorii lui cred că așa vorbesc tinerii zilele astea sau așa ceva. Dar chiar dacă așa vorbesc copiii din SUA în 2022 – nu este, nu în acest grad – nu are sens pe o planetă extraterestră. Nu este ca și cum Jake spune „frate" tot timpul (folosește adesea jargon militar, ceea ce are mai mult sens și are sens când îl folosesc copiii). Copiii au luat asta de la... oamenii de știință?

E atât de ciudat și de ciudat. Îmi amintește de dialogul prost din noua serie Willow. „Te-am prins, frate!" „Da, frate, hai să mergem, frate!" „Hei, căci, hai să facem asta!"

Taci. Sus. Taci! Nu așa vorbesc oamenii, darămite oameni Navi crescuți într-un trib tradițional! E ingrozitor. Cu adevărat îngrozitor. Scrisul pare mult mai rău decât în ​​primul Avatar și filmul respectiv nu a avut un dialog deosebit de convingător pentru început.

În cele din urmă, avem un film care urmărește multe din aceleași ritmuri ca și predecesorul său, se bazează prea mult pe efecte speciale în loc de un scenariu bun și se întâmplă mult prea multe în orice moment pentru a ajuta cu adevărat să stabilească acest lucru ca un sens semnificativ. continuare care creează o franciză convingătoare în care vrem să continuăm să ne aruncăm în trei (sau mai multe?) filme.

Sincer, conflictul cu oamenii este doar plictisitor și neinspirat în acest moment. M-am săturat de răufăcătorii din desene animate și de nobilii sălbatici și de lucrurile care merg în explozie în stânga și în dreapta. Vreau mai multe lucruri bune cu caracterul, mai multe lucruri spirituale și intime, mai mult înot cu balenele inteligente și mai puține lucruri care explodează. Mi-ar fi plăcut dacă acesta ar fi fost un film de aventură, cu Jake și familia lui mergând în lumea largă și sălbatică și se confruntă cu lupte care nu au nicio legătură cu colonizatorii umani. În schimb, obținem scene de luptă nesfârșite care mi-au amintit puțin de bătăliile agonizatoare și fără sfârșit din Aquaman (deși scenele de apă din acest film sunt mult, mult mai bune și mai puțin hilare neintenționat).

În cele din urmă, Avatar: The Way Of Water nu este chiar atât de bun, cerebral sau incitant. Este previzibil, superficial și bombastic. Acesta este un film de acțiune cu frumusețe, îmbrăcat în capcanele strălucitoare ale unui film științifico-fantastic. Odată ce îți dai jos ochelarii 3D, sau cei nuanțați de trandafir, iluzia este spulberată.

Nu pot spune că nu vizionați Avatar 2 în cinematografe. Este încă un exemplu nebun de unde au apărut tehnologia, CGI și filmul de-a lungul anilor și sunt sigur că este o plimbare sălbatică în IMAX 3D. Dar nici nu intra cu așteptări foarte mari. Dacă scaunele din teatrul meu ar fi fost mai confortabile, sunt destul de sigur că aș fi tras un pui de somn lung frumos. Dar apoi ar fi trebuit să-l urmăresc din nou pentru a scrie această recenzie și asta ar fi... nefericit.

| Violleta2022 a răspuns:

Merita... dar nu se ridica la nivelul primului avatar, ca-i slabut.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Da, mai ales in zilele cu reducere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista AVATAR si atat, cel original aparut in 2009. Cat despre film l-as vedea iarăși și iarăși. Imi plac filmele stiintifico-fantastice SF îmi dezvolta imaginația.