| Anonimulantisocial17 a întrebat:

De ce in majoritatea videoclipurilor muzicale sunt folosite simboluri si semne masonice? Le folosesc vedetele mari din afara chiar si din Romania sunt foarte multe de exemplu
Madona le foloseste foarte des
Poppy
Delia Matache si multi alti din afara aproape toți
Semnele masonice sunt piramide, peroane care isi acopera un ochi, mozaic alb si negru. Statuete ale unor zei care sunt prezente prin unele videoclipuri, plus alte semne facute din degete care reprezinta niste zei. Va puteti documenta si analiza si voi mai multe.Insa nu inteleg de ce le folosesc excesiv in videoclipurile muzicale?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Vor cat mai multa atentie ca sa-si vanda muzica.Nu le pasa daca feedback-ul e negativ sau pozitiv,atata timp cat lumea ii asculta.
Deci,pe scurt,sunt in stare sa faca orice pentru a atrage atentia,unii si-ar vinde si sufletul.
Nu am nici o problema cu Eminem,Jay Z sau Madonna ca arata chestiile alea, de exemplu in videoclipul Frozen, zici ca e un ritual pagan sau ceva de genul, dar ma deranjeaza tare ca s-au trezit si la noi niste dezaxati cum sunt aia de la SeekMusic sa promoveze ocultismele astea de doi lei.
Sorry, not sorry. Urasc mizeria, nu am cum sa accept orice rahat promovat pe net.Au uitat de sangele varsat de voievozi si razboinici pentru libertate, ei prin libertate inteleg pastile, coarde si tras cocaina pe nas si copiii se uita si cred ca astea sunt niste modele.
Fi-mi-ar silă!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru StrongHeart):

Imi miroase a ipocrizie daca nu ai probleme cu unii, dar ai probleme cu altii care fac fix acelasi lucru.

| StrongHeart a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da,am o problema cand vine de la ai nostri ca suntem un neam crestin ortodox de aproape 2000 de ani.Cand veneau invadatorii, primul refugiu era biserica si oamenii erau mult mai iubitori intre ei, se ajutau, traiau intr-o comunitate in care daca mie imi era bine, voiam sa-ti fie si tie.
Aia la mama lor peste ocean sa faca ce vor, pe mine ma intereseaza fratii mei romani.Dar nu stiu daca tu cunosti sentimentul asta de a iti iubi tara si pamantul care te-a crescut.

| Dddonkey a răspuns (pentru StrongHeart):

Corect.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Libertate inseamna ca Iohannis + guvernul + SRI nu decid de filme vezi la TV, ce muzica poti sa asculti, ce carti ai voie sa citesti, ce ideologie trebuie sa apere ziaristii, pe ce websiteuri ai voie sa scrii, etc. Nimic altceva. Confuzi o societate libera cu o societate perfecta. Aia care vor societate perfecta pe model biblic au impus Sharia (statele islamice).

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Esti confuz prietene. Dar e ok poti crede ce vrei. Societate libera? In care o mana de o oamenii devid pentru restul? Distrug vise mai bine zis.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Am zis "libera", nu "perfecta", nu "ideala", nu "caini cu covrigi in coada" si nici alta utopie.

Poate ar trebui sa-ti reimprospatezi memoria si sa compari cu situatia de pe vremea lui Ceausescu. Ca sa scapam de Ceausescu au murit oameni.

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Esti liber sa faci ce vor ei sa faci. Stim cam toti ca daca vrei sa faci ceva in Romania si nu da cu stanga si cu dreapta nu o sa ajungi nicaieri. Eu nu sustin comunismul nici macar in teorie. Perfect nu e nicaieri, dar se incearca sa se "creeze" ideea ca ar se ofera libertatii tutror exact cum a inceput si comunismul..egalitate.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Teorie paranoida a conspiratiei.

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cred ca e o teorie paranoida a conspiratiei.

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Simbolistica are putere, citeste despre paganism sa intelegi insemnatatea lor.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Teoria conspiratiei.

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Conspiratii au existat si v or exista ca vrem sa nu, dar sunt si multe care iti dau de gandit.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Conspiratiile reale nu se numesc... teorii conspirative.

| Dddonkey a răspuns (pentru doctorandus):

Inteleg ce spui, dar in general fraza de "teoria conspiratiei" apare si e promovata de cei care nu cred in ce se spune. Daca crezi in acele teorii si sunt evidente atunci nu folosesti fraza ca nu ar face sens. Forma e creata sa denigreze ca atunci cand spui de cineva ca e nebun chiar daca nu e cazul.

| doctorandus a răspuns (pentru Dddonkey):

Nu numai nebunii cred in teorii ale conspiratiei. In general cred oamenii lipsiti de gandire critica si de educatie stiintifica.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Excesiv? Nu stiam ca este chiar asa de excesiv thinking (sugerand faptul ca nu este excesiv deloc).

La cate videoclipuri sunt si exista in lume, privind partea muzicala... presupun ca marea majoritate nu au asemenea simboluri, iar daca ar fi sa facem o statistica, cam asa ar sta treaba.
Insa, pentru cele care au... pur si simplu, da bine la privitor happy

| gabicoo a răspuns:

Maxim 2% din cei care urmăresc acele videoclipuri au habar de masonerie și văd simbolurile masonice!

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu te mai uita la videoclipuri
baga telefonul in cuptorul cu microunde
incuie casa
muta-te intr-o pestera si pune-ti cenusa in cap restul vietii
si ai scapat de... fetishul cu teoria constipatiei anti-masoni

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca sa veniti voi, speriatii, pe diferite site-uri si sa le faceti reclama gratis.

| Apokales a răspuns:

Intre timp trupele rock instiga la violenta si au piese cu teme suicidale, iar noi ne impiedica de cateva semne. Este reclama, n-o sa omoare nimeni pe nimeni. Puterea nu vine de la un cult secret sau de la niste semne din niste videoclipuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti inchizi internetul si sa arunci telefonul pe geam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EToro e semnul masonic suprem.
Combatantii ezoterici sunt Radu si Virgil, Alec Balwing.