| KoreaJapan a întrebat:

De ce nu ne putem implini toate visele? Dau fundita raspunsului cel mai frumos!

Răspuns Câştigător
| Laura456 a răspuns:

Dupa mine. e imposibil ca gandirea unui om sa se limiteze la un numar de vise. Exista acel buton care iti spune "mai vreau". Si daca ni s-ar mai implini visele din prima atunci ce ne-ar mai motiva sa luptam pentru el. Daca ai o multime de vise usor realizate, satisfactia nu este aceiasi. Una e dupa cativa ani sa iesi invingator si sa fi multumit de trofeul ce l-ai obtinut singur si alta e sa inchizi ochii si in fata ta sa apara exact ce ti-ai dorit, astfel ti-ai dori din ce in ce mai multe lucruri si in unele cazuri se aplica si schema "ai grija ce iti doresti". Poate din cauza asta nu se implineste tot ce ne propuneri pentru ca unele din visele noastre ar putea fi adevarate catastrofe laughing

16 răspunsuri:
| Karashi a răspuns:

Bun, deci aici trebuie sa intervin neaparat! Sti e acea chestie ce suna cam asa:''Daca vrei poti''. Eu una cred in chestia asta si nu pot fi de acord cu tine.Desibur ca vor exista si unele vise care nu vor putea fi implinite vreodata sad, dar iti trebuie multa ambitie si respect de sine ca sa poti sa iti indeplinesti un vis!
As putea spune de asta mult si bine, dar poate unul din mottourile mele tear ajuta putin(e de pe Animax):
''Mi s-a spus de multe ori ca daca visezi prea mult, vei ajunge sa mori in realitate... dar eu cred in visele mele.si mai cred ca daca visam impreuna vom forma o realitate mai buna''-si crede-ma e real!
Deci sa revenim...adevarat ca unele vise nu pot fi implinite din pacate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa incetam in a mai visa! Visele pot fi comparate cu florile:visele care nu se impinesc nu au fost suficient apa si dragoste, dar ele, chiar daca sunt doar imaginatie, vor putea fi indeplinite-iti garantez
Sper sa te ajute!^_^

| KoreaJapan explică:

alexsmenaru a prins ideea, insa o doresc in cuvinte mai expresive. Am folosit-o eu de curand intr-o compunere si vreau sa vad daca o intreceti pe-a mea! Daca vedeti ca nu dau nici o fundita, dati-va batuti si scriu expresia mea.

| KoreaJapan explică:

Dragut raspuns, laura456, pacat ca astia nu ma lasa sa-ti dau funda. Poate pentru ca nu ai imag la av!

| Violent a răspuns:

Nimic pe lumea asta nu e perfect nu exista oameni suta la suta corecti de aceea nu ne putem implini toate visele.Si inca viata este prea scurta pentru a le implini.

Răspuns utilizator avertizat
| Suzzy_5903 a răspuns:

Daca ne-am implini toate visele viata ar fi minunata si nu ar mai fi suisuri si coborasuri.Tocmai de aceea unele vise nu pot fi implinite. Ar fi foarte frumos sa ne implinim toate visele dar asta nu se poate...de fapt depinde de ce vise e vorba. Unele pot fi implinite... Funda?:X

| FataDinVecini_3045 a răspuns:

Poti implini orice
Trebuie doar sa vrei, si sa fii sigur pe tine, pe faptul ca poti.Sa nu lasi pe nimeni sa iti stea in cale.

| GodBlessYou a răspuns:

Pentru ca visele oamenilor sunt nelimitate.

| Cortex a răspuns:

Pentru ca viata e o curva

| ciucalataaerata a răspuns:

Buna
Relativ amuzant, am observat extrem de des fenomenul de auto-sabotare, prin care diverse persoane îşi elimină din start orice posibilitate de a realiza un anume fapt[vis, dorinta]
Expresiile folosite sunt din gama:
"Ştiu că niciodată nu voi putea să…"
"Oricum, eu sigur nu pot reuşi să…"
"Nu am puterea acelui om să realizez…"

Înainte ca orice obstacol real să ne facă mai interesantă călătoria spre scopurile personale, autosabotarea este fantastic de nocivă. Ea taie din start orice iniţiativă, înlătură curajul, scade încrederea în sine şi induce senzaţia apăsătoare de inferioritate. Auto-sabotarea este echivalentul a câtorva grame de acetoarsenit de cupru (Verde de Paris). Uneori te omoară, alteori te aduce la pragul dintre viaţă şi moarte.
Se spune că nimic nu e imposibil. Eu consider asta o minciună ieftină. Sunt multe lucruri imposibile, iar unul din ele este acela că dacă zi de zi te vei gândi în linişte la tine, la viitorul tău, este IMPOSIBIL să nu îţi apară idei bune, planuri noi, să devină totul mai clar. Există câteva metode matematic dovedite pentru garantarea succesului pe termen lung.

1. Trebuie să te hotărăşti cu adevărat să ai succes. Ai putea spune că toată lumea vrea succes. NU! Mulţi zic că vor, dar nu fac nimic în privinţa asta – evident nu-şi doresc cu adevărat. Pentru fiecare motiv pe care mi-l dai că nu poţi face ceva, vei găsi unul care îţi va argumenta că poţi.

2. Trebuie să accepţi 100% responsabilitate pentru absolut toate acţiunile tale, pentru modul în care decurge viaţa ta, pentru situaţia ta financiară, familială, sentimentală, etc. Ajunge cu lamentarea şi învinovăţirea altora. Gata!

3. Trebuie să te decizi EXACT ce vrei să realizezi. Nu uita că scopurile vagi aduc rezultate vagi! Planificarea scrisă ajută foarte mult şi este desconsiderată numai de cei care nu o practică. Interesant, nu?

4. Trebuie să stabileşti preţul ce va trebui plătit pentru a-ţi atinge scopurile definite. Asta poate include bani, timp, stres, dedicaţie totală sau diverse alte sacrificii.

5. Începi să plăteşti preţul necesar, zi de zi câte puţin – dar sigur şi nu laşi nici o zi să treacă fără să faci ceva care să te apropie mai mult de ceea ce îţi doreşti. Nici măcar o zi!
Înainte să desconsideri ceva fără a încerca, 2 întrebări te rog să îţi pui:
a.) "Ştiu cum arată viaţa mea fără să încerc aceste metode. Oare cum ar arăta dacă le-aş încerca?"
b.) "Ce am de pierdut dacă fac asta?"
Toate visele pot fi implinite, conform traditiilor spirituale, deoarece viata/realitatea, asa cum o traiesc oamenii obisnuiti (neiluminati), nu este altceva decat un vis. Iesirea din vis, trezirea, este punctul de iluminare.

Filmul „The Secret" pe care toata lumea l-a vazut si care a generat un entuziasm debordant (daca faceti parte din putinii care l-au ratat, il gasiti pe internet – iar cartea o gasiti in librarii) are ca laitmotiv posibilitatea implinirii oricarui vis, chiar si al celui mai indraznet.
Sa trec la obiect: cand un vis se spulbera doua aspecte sunt relevate:

a) fie visul nu a fost aliniat cu fiinta noastra interioara si atunci nu putea avea viata lunga ori nu se putea materializa avand in vedere nivelul de evolutie al persoanei in cauza.

b) fie nu am facut tot ce a fost necesar pentru a ajuta visul sa se materializeze.
Uneori visele sunt pur si simplu nealiniate (in raport cu slabele resurse interioare de care dispunem pentru a le implini). Alteori visele sunt prea mici si zgarcite fata de ce si-a propus sufletul nostru (inainte de a ne naste) sa iubeasca si sa vindece.Cand un vis se naruie desi s-a facut totul ca el sa se implineasca inseamna ca n-a fost visul potrivit pentru destinul celui care l-a visat.

Poptongue...
baftabig grin

| geoka23 a răspuns:

Pentru ca daca ne-am indeplini toate visele am fii fericiti

| Geeeo21 a răspuns:

Pentru ca viata nu ne poate oferi tot ce ne dorim! happy

| Ștef_6990 a răspuns:

Ba poți! Dacă ești fanatic religios, poți! Îndeplinești pac-pac câteva legi, procreezi, mori - și gata, toate visurile împlinit.
Dar e mai bine să ai sute de visuri și să îndeplinești măcar jumătate. Atunci, precum spunea Rudyard Kipling, „ești om, fiul meu!"

| floryyy_3090 a răspuns:

Deoarece un vis face parte din imaginatie...si visele sunt prea frumoase pentru a fi implinite.love struck

| TestoasaRoz a răspuns:

Daca ne-am implini toate visele am fi tristi pentru ca nu am mai avea la ce sa speram. Viata ar fi simpla si usoara. Unele vise sunt irealizabile dar sa nu ne suparam. Pana la urma viata e frumoasa chiar daca ne indeplinim visele sau nu.

| Lavynya_7372 a răspuns:

Poi nu cred ca existe om sa aiba toat ce isi doreste si nici nu poti ave din cauza:
1 banilor
2celor din jur
3 personalitatii
4 dusmanilor
5,,, ...cred ca asta este sper ca te-am ajutatbig grin