| Sam31 a întrebat:

De ce s-a închis AnimeKage?

4 răspunsuri:
| 47red a răspuns:

Sincer si eu foloseam site-ul si m-am intristat cand am vazut ca nu mai e.
Animekage, alaturi de multe alte site-uri cu anime-uri (in total 16 in partea a doua care a inceput in aprilie 2024) au fost inchise de catre Asociația japoneză de combatere a pirateriei CODA (Content Overseas Distribution Association) care conduce o colaborare internațională cu guvernul Brazilian, denumită „Operation Animes".
Aceasta operatiune ar fi inceput pe la mijlocul anului 2023, iar peste 36 de site-uri au fost inchise atunci, acestora alaturandu-se cele 16. Pe scurt, tipii astia vor sa combata piratarea anime-urilor, astfel incat au decurs la aceasta operatiune ca oamenii sa se muta pe serviciile de streaming sau sa foloseasca surse de incredere.
Uite aici mai multe detalii: https://animemojo.com/......tes-a18838
si aici: https://coda-cj.jp/en/news/535/

| popafelix a răspuns:

Sa închis din cauza drepturilor de autor nici eu nu am înțeles perfect

| nicioleta a răspuns:

S-a inchis deoarece Bom, unul din cei ce detineau site-ul a fost acuzat de grooming cu minore (daca nu stiti ce inseamna, cautati pe google) el a recunoscut faptul asta, a inchis si site-ul si server-ul de discord

| Kama29 a răspuns (pentru nicioleta):

Si nu mai este niciun site de anime care sa aiba subtitrari in romana?
ori din ce am inteles, e ca site u s-a deschis dar sub o alta denumire?