| Floriannn a întrebat:

Din punct de vedere al calitatii. Daca imi descarc un film in Bluray. x264 cu 5000 bitrate si dupa imi descarc acelasi film, dar in Bluray. x265 cu 2200 bitrare. Care dintre variante o sa ofere o calitate si o experienta mult mai buna?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dacă sunt bine făcute, nu vei sesiza diferența cu ochiul liber.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Logic ca primul, dar depinde si cum a fost facuta encodarea. De exemplu ala cu 5000 bitrate ar putea avea bagat audio 5.1 cu compresie foarte scazuta si astfel cel la 2200 sa aiba imagine mai buna, acolo fiind sunet stereo la 128k, de exemplu. De obicei, BR mai mare > calitate mai buna, dar nu e musai.

| dinaprilie a răspuns:

Monitorul sau televizorul tau suporta? Daca nu, nu are rost asa o "calitate".

| CIaudiu a răspuns:

Primul, dar cu diferente aproape insesizabile. Nu ma descurc la partea cu bitrate, insa stiu ca x265 compreseaza mai mult decat x264 fisierul.