| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa stiu daca Ghost Stories=Povesti cu fantome...desenul de pe animax este violent? straight face ca astia vor sa il scoata. Apropo!
Cine imi raspunde la niste intrebari?
1). Cine era Inuyasha?
2). Cine era Edward Elric?
Raspunsul la intrebari sa fie fara emoticoane.Si sa spuneti desenul din care fac parte, canal, VA PLAC ACESTE PERSOANEJ?

Răspuns Câştigător
| KishiRose a răspuns:

1.) Inuyasha e un semi-demon din serialul "inuyasha".
2.)Lui Edward Elric i se mai spune in desen "FullMetal" in desen existand alchimie...Numele desenului FullMetalAlchimist. Asa el este un baiat care si-a pierdut mama, are un frate pe nume Alphonse Elric, Ei au incercat prin alchimie sa isi readuca la viata mama, ei platind cateceva Edward platin un picior, iar Al. tot corpul.Nu au reusit iar Ed. tot prin alchimie a bagat sufletul lui Al. intr-o armura, platind o mana. Cam atat stiu nu stiu daca e binewinking

12 răspunsuri:
| Akira a răspuns:

Nu este violent adica pe mine nu m-a speriat.
Despre Inuyasha ti-a spus @Raducu iar despre al doilea nici eu nu stiu nimic

| YrINaismissingtheoldTPU a răspuns:

Buna:*. este un pic cam infricosator ghost stories...cat despre inuyasha este personajul principal dintr-un anime numit inuyasha:)). poti cauta sa te uiti pe net...si edward elric este personajul principal dintr-un superb animeu trebuie sa te uiti si la asta, le gasesti pe amandoua pe http://www.animefreak.tv/

| Deleb a răspuns:

Acel frate al lui Inuyasha se numeste Sesshomaru laughing esti tare tipu...si celalat negativ este Naraku.

| Deleb a răspuns:

crying wow seseno scuze.meritai fundita!

| KoreaJapan a răspuns:

Stiu sa rasp la amndoua, dar sa vedem daca ma lasa astia de la TPU sa-ti dau un fel de referat scris de mine.
In acest anime, o adolescenta de 16 ani descopera ca poate calatorii cu mii de ani in urma datorita unei,, gauri’’ aflate in podul sau. Cert este ca, Kagome, caci asa se numea, era singura ce putea intra in alta era. Prima data cand a ajuns acolo vazu un om…cu urechi de caine si gheare?
Acesta era Inuyasha, un semidemon ce a fost nimicit cu ani in urma de sageata iubitei sale, Kikyo. Kikyo il iubea pe Inuyasha, dar atunci cand
l-a ucis, corpul ii era controlat de Naraku, un alt semidemon ce avea drept scop sa fure Giuvaierul Sacru ce apartinea acestei femei. Giuvaierul
Sacru ii da celui ce il stapaneste puteri incredibile, facandu-l invincibil. Dar Giuvaierul s-a spart in mii de bucatele, cazand peste tot pamantul. Naraku a facut rost de multe bucati di el, dar le cauta si pe celelalte pentru a putea deveni mai puternic. Desi avea deja o putere incredibila,
acesta isi dorea sa isi dubleze puterea. In fine, sa revenim la ale noastre. Cu teama, Kagome ii scoase,, ciudatului om-caine’’ sageata din piept.
Ca prin minune, acesta revine la viata. Ceea ce mai stiu este ca Kagome este reincarnarea lui Kikyo si ca Inuyasha a fost surprins de
asemanarea celor doua fete. E, acum nu stiu cum cum au reactionat amandoi sau cum s-au intalnit cu Sango si Miroku
caci nu am vazut primele episoade. Informatiile de mai sus le-am aflat de pe net. A, da, mai stiu si ca Kikyo s-a sinucis cand a vazut ceea ce i-a facut iubitului sau. Pai…cand am inceput eu sa urmaresc anime-ul acesta, Inuyasha, Kakome, Sango, Miroku, Shipo si pisica lui Sango, Kirara,
erau impreuna si cautau cioburile Giuvaierului, pentru ca Inuyasha sa devina demon complet sau ceva asemanator si cautau sa il gaseasca pe Naraku din nu-stiu ce motive. Parca Sango isi cauta fratele care este controlat de Naraku, iar ceilalti…nu stiu. Cert este ca ei cauta bucati de
Giuvaier si il mai cauta pe Naraku. Kakome are si ea nu stiu ce puteri. Simte Giuvaierul, de aceea este foarte importanta in grup, si foloseste
sagetile in lupta cu demonii.Cand am inceput eu sa urmaresc anime-ul, ei deja aveau trei bucati de Giuvaier. Habar n-am de unde, dar in fine…
Hai mai bine sa prezentam personajele mai detaliat. Personajul principal il prezentam ultimul.
Kagome
Pai am spus despre ea. Mai sunt unele lucruri pe care ar trebui sa le stiti. Nu foarte importante. Depinde daca va intereseaza. Kagome nu si-a parasit era. Se mai intoarce acolo cand are un test important, desi se chinuie sa invete si nu prea pricepe nimic, ca nu are cum sa se gandeasca la
scoala in toata agitatia de acum mii de ani. Mai o viziteaza si Inuyasha. Ei bine, am uitat sa spun ca si Inuyasha poate calatorii prin cele doua ere. Inuyasha nu o viziteaza, de fapt, ci vine sa o ia inapoi sub pretextul,, ai intarziat’’. E panarama cand Kagome nu vrea si el mai ramane
acolo sa o astepte. A, da, Kagome este indragostita de Inuyasha.
Sango si Miroku
Sango
Este un fel de exterminatoare de demoni. Foloseste Hiraikotsu(un boomerang urias cu nu stiu ce puteri) in lupte. Fratele ei este controlat de Naraku, iar aceasta il cauta sa il salveze. Este indragostita de un afemeiat(veti intelege mai jos cine e) si habar nu are de ce il place.

Miroku
Un calugar mai special care spune tot felul de incantatii impotriva demonilor si are ca blestem de la Naraku,, Tunelul vantului’’. Cu el
poate absorbi o padure intreaga sau chiar mai mult. Il foloseste in lupta cu demonii. Dar defectul sau… E UN AFEMEIAT. Ii place sa
puna mana pe fundul femeilor si sa le intrebe pe fiecare daca vor sa ii faca un copil. Pune cam des mana pe fundul lui Sango si se alege de
fiecare data cu o palma zdravana.
Kirara
Este pisica lui Sango. Pisica…. demon si ea. Cand nu se transforma este o micuta pisicuta cu doua cozi, iar cand se transforma capata colti ascutiti, este mult mai mare si poate zbura.
Shippo
Un demon vulpita care stapaneste puterile celor mici. Se lupta si el cu demonii mai slabi folosind tot felul de iluzii si,, focul vulpii’’. Iluziile le face cu ajutorul frunzelor. Se poate transforma in cine vrea sau poate creea,,, monstrii’’. Mai poate creea un balon cu care poate zbura. Il
tachineaza mereu pe Inuyasha si de multe ori primeste cate o lovitura zdravana in cap.
Kouga(cel din dreapta)
Un demon cu coada de lup. Are cate o bucata de Giuvaier la ambele picioare, ceea ce il face destul de puternic. Este nebun dupa Kagome si ii
face curte de fiecare data cand,, ii viziteaza’’, ceea ce il enerveaza la culme pe Inuyasha. De fiecare data luandu-se la bataie cu personajul principal. Panarama, credeti-ma. Si el il cauta pe Naraku, dar habar n-am de ce.
Seshomaru
Este fratele mai mare al lui Inuyasha, dar nu se intelege absolut de loc cu acesta. Este foarte calm si este cu totul si cu totul opusul lui Inuyasha. Are doua sabii cu nu stiu ce pueri, dar foarte puternice, daruite de tatal sau. Totusi, cea mai puternica sabie a tatalui sau, Tetsuyaga, a fost daruita personajului principal, ceea ce a strans o ura puternica pentru fratele sau. Si el il cauta pe Naraku, alaturi de o fetita si de un
demon-broscoi. Din cate se pare, tine mult la fetita aceea mica, dar habar nu am cine este ea si de cand calatoeste cu Seshomaru. Nici broscoiu
ala nu stiu de unde a aparut.
Naraku
Pai v-am spus multe despre el. E cautat de toti etc etc etc. Ceea ce nu am spus este ca el poate creea demoni, caci este format din ei si le da
drumul cand vrea si absoarbe inapoi in corpul lui cand vrea. Este un semidemon de temut. De ce spun ca este semidemon? In unele nopti
ii slabesc puterile. Dar acele nopti si le alege el. In acele nopti el arunca demonii de care nu mai are nevoie din el.
Kagura
Este unul din demonii creati de Naraku, dar si doreste foarte mult sa scape de el, insa ii este frica de acesta si nu indrazneste sa faca nimic.
A mai cerut ajutorul lui Seshomaru in schimbul a doua bucati de Giuvaier, dar acesta nu acceptat. Foloseste,, dansul lamelor’’ cu ajutorul
evantaiului, in lupta cu cei ce il cauta pe Naraku.

In sfarsit am ajuns la…
Inuyasha
Inuyasha este un semidemon ce devine muritor in noptile cu luna plina. Detesta acele nopti, pentru ca nu ii poate simti mirosul lui Naraku si
nu poate lupta. Sabia daruita de tatal sau, Tetsuyaga, este, de fapt, un colt al unui demon de temut. Este foarte puternica, dar cand Inuyasha
pierde contactul cu ea, se transforma pe deplin in demon si nu mai este constient de ce face. De aceea ii este teama de fiecare data sa nu isi ucida prietenii cand se transforama. Stapaneste,, Cicatricea Vantului’’si,, Valul Naucitor’’. Il cauta pe Naraku si cioburile Giuvaierului Sacru. Am
mai spus ca o viziteaza pe Kagome in secolul XXI. Dar de fiecare data este un episod amuzant cand se intampla asta. O iubeste pe Kagome foarte mult, dar cred ca inca mai are sentimente pentru Kikyo, care acum este fantoma ce mai umbla cateodata prin lume pentru a-i ingriji pe batrani. Cum sa spun…fantoma in CARNE SI OASE. Adica exact ca o persoana. Totusi, isi da seama intr-un anume episod ca Kagome este
cea pe care o iubeste mai mult decat orice pe lume, pentru ca singura data cand Inuyasha a plans, a fost atunci cand si-a amintit ca dupa ce se va termina totul(il va prinde pe Naraku etc), Kagome va pleca. Am vazut un episod pe internet in engleza in care Kagome il saruta pe Inuyasha si
am vazut si ultimul episod tot in engleza, in care il invinge pe Naraku si este impreuna cu Kagome. Dar idiotii astia de pe Animax nu a mai
dat episoade in continuare, asa ca…
s-ar putea sa nu fie in ordine puse cuvintele asa cum erau in Microsoft word si sa nu apara imaginile. Nu-i asa?
Despre 2. ti-a spus deja mai tot GabtillEu. Ceea ce nu ti-a spus este ca in anime alchimia este cam diferita de ceea ce este in chimie. Este o putere supranaturala.

| Sayakoo a răspuns:

Poi povesti cu fanbtome nu e violent dar e un pic de groaza ...Acuma ca veni vb de Edward elric st o fana infocata a animeurilor chiar si a lui ele est un tanar alchimist care cu multi ani in urma mama acestiua si a fratelui sau Al a murit acestia incercand sa o readuca la viata facand schimb echivalent astfel Al sia pierdut corpu dar fratele lui a reusit sa i ataseze sufeltu intr-o armura iar ed sia pierdut bratu si picioru api ed ajunge sa zice un caine al armatei pentru a cauta piatra filozofala care se zice ca erea singura lor sansa de asi recupera corpurile big grin

| RaduLeo a răspuns:

Eu sunt fan al animeu-rilor dar pot sa iti raspund doar la prima intrebare(de a doua nu am auzit) Deci Inuyasha este un demon pe jumatate om care este putin infumurat si ingamfat dar totusi tine la o prietena din lumea oamenilor pe care o cheama Kagome.Aceasta este singura care poate vedea partile din juvaierul sacru in fine Inuyasa mai are un frate care nu mai stiu cum il cheama (ma uitam demult la desen)(acesta fiind personaj negativ) si a avut si un tata care a murit in lupta cu un monstru uruias infigandui coltul in inima dar un personaj negativ nu mai stiu cum il cheama distruge coltul din inima monstrului si acela se lupta cu Inuyasha.Inuyasha il invince si castega puterea de as-i manevra tetsuiga cu usurinta A da si pe timpul lunii pline Inuyasha devine om si este la fel de vulnerabil Atunci cand nu are tetsuiga in mana Inuyasha devine in totalitate demon Cam atat trebuie precizat despre Inuyasha

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La desenul asta ma uitam cand aveam 9 ani si este cam urat. oricum sa stii ca nu este bine sa te uiti la fantome ca iti distrugi psihicul.
ma rog... inuyasha era un om caine, un demon sau semi-demon serialul era cu acelasi nume si era de pe animax de celalalt parca am auzit dar nu stiu cine este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele anime-uri sunt pe animax. Inuyasha este din anime-ul inuyasha, iar edward elric din full metal alchemist si da imi plac foarte mult aceste anime-uri, mai ales inuyasha. Pa pa.

| theorizer a răspuns:

Nici Jerry nu-l prea menaja pe Tom

| YuliGX a răspuns:

Inuyasha este un demon dintr-o alta lume care intalneste o fata japoneza care si ea are sa descopere ca avea neamuri in acea lume, dupa cateva evenimente ei pornesc sa caute in acea lume o piatra magica cu o putere invincibila, pe drum se intalnesc cu mai multi demoni dar si cu prieteni care sa-i sustina...

Edward Elric este Full Metal Alchimist, el porneste intro calatorie alaturi de fratele sau ca sa gaseasca o piatra filozofala, ei o cauta deoarece Elric are o mana si un picior robotic iar fratele sau Al are sufletul prins intr-o armura de fier...

| ssgoku a răspuns:

Povestiri cu fantome nu este vioalent este doar un fel de desen de groaza iar inuyasha era persinajul unui desen care dadea tot pe animax si il ador