Festivalul International Kinofest te asteapta. Vii?

A sasea editie a Festivalul International de Film Digital Kinofest prezinta 200 de filme in premiera, intre 26 si 28 octombrie 2012, in Bucuresti. Proiectiile vor avea loc la Cinematograful Europa, Institutul Cervantes, Mansarda Bastilia, Energiea Pub si ComicBookCity Cafe.

Sunt consecventi - ba chiar incapatanati - in a aduce publicului roman cea mai cuprinzatoare si buna selectie de scurtmetraje din Romania: peste 300 de filme, de pe sase continente din care 200 sunt premiere in Romania. Competitiile prezinta 90 de filme, toate premiere (in Romania), iar sectiunile sunt cele consacrate: 21 de filme la sectiunea Fictiune, 43 de filme la Animatie si 26 de filme la Micromovie. Sectiunea off-concurs (a patra sectiune a festivalului - noncompetitiva) prezinta 40 de productii: trei programe de animatii, un program de fictiune si un program de filme romanesti de fictiune.

Un singur film romanesc va fi prezent in competitie, la Fictiune, dar alte doua programe speciale vor fi dedicate creatorilor romani, prezentand 21 de scurtmetraje.

Programul detaliat, lista si prezentarea filmelor din festival o gasiti pe www.kinofest.com.

Kinofest este cel mai important festival de film digital din Romania organizat incepand din 2007. La cele cinci editii desfasurate pana acum, Kinofest a prezentat peste 1200 de scurt metraje, majoritatea premiere in Romania, propunand la fiecare editie o selectie unica si de un inalt nivel artistic. Kinofest promoveaza genuri si tehnici variate de filme, unele populare sau din contra mai putin abordate la festivalurile autohtone. Festivalul isi propune sa promoveze noile viziuni in media, tehnologii inovative, artisti independenti si creatiile lor - film, muzica si arte vizuale.

3 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Interesant,îmi puteţi preciza oraşul unde se desfăşoară festivalul, mulţumesc.
O seară plăcută în continuare!

| simanapeace a răspuns:

Nu ma prea intereseaza,

| Wiro a răspuns:

Imi spune ti si mie unde se desfasuara?