| NoneOfUrBusiness a întrebat:

Am citit de curand pe un grup de recomandari pentru filme cum ca, unii si-au luat amenda descarcand filme, ei fiind in Germania si nu a fost o amenda mica ci 2000€. Eu sunt in Franta, nu descarc filme dar ma uitam la ele online de pe site-uri. Se aplica regula si la mine? Am si Netflix daca o sa fiu criticata de ce ma uitam la piraterii, dar pe Netflix nu gasesc foarte mult continut pe gustul meu, si multe seriale nu sunt actualizate. Merci!

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Din moment ce te uiti online la filme, adica doar accesezi un site si nu downloadezi nimic nu ai ce sa patesti dupa umila mea parere.

| NoneOfUrBusiness explică (pentru alina2k18):

Umila ta parere m-a linistit de o sa pot dormi noaptea asta laughing. Iti multumesc mult!

| relian a răspuns (pentru alina2k18):

De data asta ai nimerit-o, zic aia cu parerea doar a ta, asa este e doar parerea ta si este gresita laughing dar na ai luat raspuns castigator laughing adica o parere gresita poate sa iasa ca fiind si buna laughing se mai intampla si la case mai mari

| alina2k18 a răspuns (pentru relian):

Neata!
In Germania sunt alte legi boss.
Nu merge asa cum spui tu;)
http://www.young-germany.de/topic/live/your-digital-rights-in-germany
Platesti pentru tot acolo;)

| NoneOfUrBusiness explică (pentru alina2k18):

M-am interesat si in alte locuri si pirateria este drastic pedepsita in alte tari, ei vor presupune ca tu descarci pentru a vinde continut bla bla bla ...frauda. multumesc inca o data pentru raspuns si promptitudine.

| relian a răspuns (pentru alina2k18):

Asa crezi tu sau asa stii? Eu cunosc in Germania oameni si aia descarca ce vor, nu-i amendeaza nimeni.Nu vad cum te-ar putea amenda cineva.Ma duc la un bar care are wifi, descarc acolo ce vreau si plec.Cin ma amendeaza?

| alina2k18 a răspuns (pentru relian):

Pai du-te si fa un abonament pe numele tau si vedem dupawinking ca daca locuiesti intr-o tara asta trebuie sa faci.

| relian a răspuns (pentru alina2k18):

Am abonament pe numele meu de net si descarc filme la greu de pe file list ala, deci le descar nu le vad acolo. Orice vrei iau fara absolut nici o problema.Am rude in Italia, cunoscuti in franta, care au netu lor acasa si la fel nimic nu am auzit.Desi e logic sa nu patesti nimic atat timp cat ala care a postat pe net este legal.Deci aia sunt legal acolo, iar tu descarci tot legal.Am descarcat sute de filme cred ca am peste 300.Am luat un hard disc din asta 2-3 T si cand se umple hardu pe cal le pastrez acolo, dar pastrez numai filmele bune.Toate descarcate de acasa si f rapid in cateva minute il si iau laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru relian):

Unde ai abonament pe numele tau?
IN Germania?

| relian a răspuns (pentru alina2k18):

Nu draga in SUA, in Germania am o cunostinta, o sa intreb sa vad ce spune, desi nu vad sa te amendeze careva pentru ce spuneti voi.Nicaeri nu te amendeaza in lumea asta pentru asa ceva, eventual daca unui guvern nu-i plac stiu si eu chestii interzic acel site, uite de ex Fb nu poate fi folosit in China, deci nu poti amenda pe cineva ca descarca ceva de pe net, in cel mai naspa caz ii poate interzice pe cei care pun la dispozitie ceva de descarcat.

| NLS a răspuns (pentru alina2k18):

Total gresit, dom-le!
In Germania, si vizionarea de filme online se pedepseste, la fel ca scosul!
Cauta pe net sa vezi! Nu mai stau sa caut acum linkuri, ca am altceva mai bun de facut, dar am fost eu patit cu scosul, si cand m-am informat pe net despre avocati si ce trebuie facut cu scrisoarea aceea, am gasit mai multe cazuri de persoane care erau in aceeasi oala cu mine> sute de euro pentru un film ONLINE>
In Romania sper sa fie altfel, dar logica e orice nu ai platit/cumparat, si folosesti, e 3, 14raterie.

| alina2k18 a răspuns (pentru NLS):

N-am stiut boss, dar domnu de mai sus spune ca putem si downloada...

| NLS a răspuns (pentru alina2k18):

Total gresit, sa scoata el!
Eu (fratele meu, dar eu am dat clickurile, am scos ceva pentru el) am dat 600 euro pentru o prostie de film. Initial pe scrisoare a venit 900, dar am fost la un avocat si a aranjat el cu "20SecoleVulpe", a ramas 450 plus 150 pentru el.
Si e cum iti zic, in Germania si vizionatul de filme online se pedepseste, DACA esti prins (am gasit mai multi pe net, care sustineau ca au vizionat un singur film, si peste 3 saptamani s-au trezit cu cateva sute de euro amenda). Si poti fi destul de usor prins.
Postez aici dovezile, daca vrei.

| MihaelaDart a răspuns (pentru relian):

Dacă îți faci contract la o firma de internet din Germania, vei primi amendă la fiecare film descărcat de pe internet. Un film=500 euro amendă. Locuiesc in Germania și multă lume care nu erau informați despre legile germane au primit acasă amenzi. Informeaza-te mai bine despre asta. Poți vizualiza filme numai online.

| MihaelaDart a răspuns (pentru NLS):

Online nu se pedepsește, doar daca descarci. Locuiesc de 3 ani în Germania și numai online vizualizam filmele. Nu am avut niciodată o amendă pentru așa ceva.
Prieteni de-ai noștri au luat amenzi pentru descărcare de filme, au trebuit să plătească amenda in rate.

| relian a răspuns (pentru MihaelaDart):

Te cred nu-i de mirare la cine conduce Germania laughing daca au ajuns aia sa ia in brate pe arabi si sa-si lase cetateni, sau mai grav sa nu le pese de cetateanii lor, nu mai vorbesc de cetateanii din UE e grav de tot.Cum am spus Germania este condusa numai de persoane handicapate, ca de altfel si franta si mai toate tarile UE.Eu locuiesc in america si descarc filme la greu,dar de atatia ani na spus nimeni nimic.E logic, odata ce un website posteaza filemsau ce mai posteaza, deci ei le pune si dau posibilitatea utilizatorilor sa descarce, cum adica sa ma amendezi pe mine pe ce criteriu? Aasta este un fel de dictatura, cam asa suna, nu vad deloc bine viitoru Germaniei si statelor UE.Pai interzicei aluia care urca filmele pe net, dai aluia amenda, sau scoate-l de pe net.Atunci ala care pune filmele pe net aluia cei face mai exact? Banui ca nimic laughing odata ce el inca urca filme mereu pe net si chiar da posibilitatea sa le si downloadezi.De ce nu-i forteaza pe aia sa nu lase utlizatorii sa poata descarca filme? Iti zic eu de ce nu face asta.Pt ca nu au dreptul asta, nici un stat democratic nu poate impune chestia asta, doar cele care au dictatura. Uite la Youtube acolo sunt de toate ok? Ei Youtube pune la dispozitia utilizatorilor programe cu care poti descarca orice de la ei cum asa? Inseamna ca Youtube is un website ilegal sau ce anume? Odata ce aia imi da programe cu care sa pot descarca pai cum vii tu ca stat German sa imi interzici mie asa ceva, in ce baza? Nu stiu de ce ati acceptat sa platiti amenzi, sincer ma mira chestia asta.In primul rand acel website nu este al Germaniei, nu iau nimc din Germania, filmele nu sunt facute de Germani is facute 99% de americani.Atunci cum? Adica nu vin americanii, nu vine Youtoube sa imi zica nimic, dar vine neamtu handicapat sa imi dea amenda laughing Daca stai si nu stiu vezi ce chestii sunt in UE te doare mintea.Sincer eu nu vad nimic bun in viitorul acestei ciorbe numita UE.

21 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu de unde ai auzit tu basmele astea dar na netu asta e mare raulaughing de pe net downloadezi orice vrei,oricand atata timp cat cineva te lasa totu este legal. Daca nu era legal nu puteai lua nici tu, nu era postat nici pe net. Oare voi nu ganditi cand puneti aceste intrebari? Eu sunt la un bar, aia au wifi intru de acolo iau un film si ma amendeaza cine bunica fata mare sau cine?laughing Pfff soro am pretentii la tine ce dracu. Daca e sa amendeze pe cineva poate sai amendeze pe aia care pun pe net, dar atat timp cat aia stau acolo totu este legal. Poti descarca melodii de pe Youtube legal, desi unia spun ca nu-i legal.laughing nu-i legal ce anume? Multi vad putini pricep laughing daca iei de pe net si comercializezi aia da te iau aia la bulau, sau amenda dupa caz. Youtube iti pune la dispozitie program de la ei cu care sa poti lua muzica si orice de pe wesitele lor.Este Youtube un website ilegal? Daca era ilegal nu mai era acum pe net.Iei filme de pe file list? Eu iau am sute de filme deci le descarc nu le vad online, pai te amendeaza cine? Aia is legal acolo, deci daca is legal, daca te lasa s-a descarci totu este legal.Nu mai faceti asa, astia care conduc lumea asta vad asta, vad ca va este frica si dupa prind curaj, o sa incerce sa va intimideze desi nu au legea de partea lor, nu va lasati intimidati.Ganditi asta est sfatu meu ganditi cu capu ca de aia il aveti acolo pus laughing

| NoneOfUrBusiness explică (pentru relian):

S-a trezit desteptul lumii sa imi spuna sa gandesc, nu ma intereseaza ce pretentii ai tu in primul rand, in al doilea rand eu nu am descarcat nimic, intrebarea mea a fost una ce privea doar vizionatul online. Daca Romania este permisiva si poti descarca un film, asta nu inseamna ca si alte tari sunt aceleas sanse si de aia am intrebat. Sunt cazuri reale cu amenzi mari pentru download-uri de filme. Daca nu ai un raspuns sau daca nu te afli intr-o tara straina unde sa fi auzit de aceasta situatie sau sa fi patit si vorbesti doar sa te afli in treaba, incearca sa canti la o alta masa.

| relian a răspuns (pentru NoneOfUrBusiness):

Or fi daca spui tu,eu nu locuiesc in RO asta asa ca idee, pun pariu pe ce vrei tu ca merg in orice tara si descarc orice pot de pe netu asta, absolut orice mi se da voi, deci nu sa mi se dea voie de catre tara respectiva ci websitele respectiv, daca ala lasa sa descar ceva descar non stop.Da ma trezii sa iti spun sa mai si ganditi ca se pare asta e adevaru.A fost ca un sfat, daca tu l-ai luat ca altceva ura si la gara.

| Layyla a răspuns:

Și eu am stat în Franța 2 ani și la câte filme am văzut, descărcat... nu s-a întâmplat nimic. Stai linistită, nu se aplică.

| flykid2018 a răspuns:

Incearca mai multe site-uri nu downloada se numeste furt din pc altcuiva