| Alexmihai4992 a întrebat:

Deci am aflat de acum 3-4 ani de LEATHERFACE oare dupa ce e loat paovestea mam uiat pe net si spunea ca il chemea ceva cu ed nu mai imi amintesc.(nu conteaza)Deci spuneti-mi tot ce stiti de leathe face echixta in viata reala(a existat)Cine raspune cel mai repede si cel mai corect FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Leatherface e un personaj fictiv din seria „Masacrul din Texas". Nu a existat niciodată.
Într-adevăr, principala sursă de inspirație în crearea personajului a fost unul dintre cele mai faimoși criminali din istoria Statelor Unite, Ed Gein.
Crimele sale au câștigat notorietate după ce autoritățile au descoperit în locuința bărbatului cadavre exhumate din cimitirele locale, precum și trofee sau suveniruri de oase și piele. Conform wikipedia, în casa lui Gein s-au găsit:
patru nasuri, oase umane întregi și fragmente, 9 măști din piele de om, boluri făcute din cranii umane, 10 capete de sex feminin cu vârfurile tăiate, piele umană care acoperă mai multe seturi de scaune, capul lui Mary Hogan (o victimă de-a sa) într-o pungă de hârtie, capul lui Bernice Worden (altă victimă) într-un sac de pânză groasă, 9 vulve într-o cutie de pantofi, o centură făcută din sfârcuri umane de sex feminin, cranii pe picioarele de pat, o pereche de buze pe un cordon, un abajur făcut din piele de la o față umană.
Bărbatul a fost arestat, însă s-a considerat că e inapt pentru proces deoarece suferea de o boală mintală. Astfel, Gein a fost trimis la un spital de specialitate, fiind diagnosticat cu schizofrenie.
Criminalul a murit de insuficiență respiratorie la vârsta de 77 de ani în „Institutul de Sănătate Mintală din Mendota".
Numai bine.

2 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

El nu a existat, ci este un personaj inventat!

| Alexmihai4992 explică (pentru 0x11111051):

Dami mai multe detalii zi-mi mai multe despre el!(Toata lumea mea spus ca el este luat din viata reala era un om cu probleme si si-a facut o masa din piele si de acolo i-a venit numele LeatherFace(el nu era criminal)