| vally400 a întrebat:

Hi TPU aveti o intrebare de logica postati intrebarea dar fara raspuns la care nu ma pricem dau finta!

Răspuns Câştigător
| xJelenaTrueLove a răspuns:

3 barbati se duc la un hotel unde tariful este de 30 euro camera pe noapte. Fiecare barbat plateste cate 10 euro.
Receptionera realizeaza ca o camera costa doar 25 euro, asa ca roaga unul dintre angajati sa returneze 5 euro celor 3 barbati.
Angajatul nestiind cum sa imparta cei 5 euro la 3, hotaraste sa dea inapoi fiecaruia cate un euro, iar el sa-si pastreze restul de 2 euro.
Asa ca fiecare barbat primeste inapoi cate 1 euro, de aici rezultand ca fiecare a platit pentru camera 9 euro, in total (9 euro * 3 barbati) 27 euro.
Adunand cu cei 2 euro ce i-au ramas angajatului, totalul este 29 euro.
Unde este un euro?

Tatal cu fiul merg cu masina si fac accident, in urma acestuia tatal moare, iar fiul este dus de urgenta la spital, pe masa de operatie chirurgul spune: Nu pot sa il operez, deoarece este fiul meu. Cine este chirurgul?

Bob vrea sa dea o petrecere mare. El gaseste o tehnica sa adune cat mai multa lume. Invita pe cei mai apropiati 5 prieteni si le zice ca fiecare poate sa invite cate alti 4 prieteni care la randul lor pot invita cate 3 prieteni, acestia altii 2, iar acestia cate unul.
Intrebare: In total cati oameni a invitat Bob la petrecere?

Ok sunt 3 camere in care esti obligat sa intri si sa alegi in care ai vrea sa supravietuiesti: camera 1 o camera plina cu criminali inarmati pana in gat care te-ar face franjuri imediat
-camera 2 o camera plina cu lei nemancati de 5 ani
-camera 3 o camera cu gaz toxic

Raspundeti si explicati alegerea

Ce este odata intr-un minut, de doua ori intr-un moment si niciodata intr-o o suta de ani?

avem un vas de 5 litri si altul de 3 litri, cum turnam in vasul de 5 litri fix 4 litri?

Intr-o camera sunt 3 becuri. Afara 3 intrerupatoare. Cum descoperi care intrerupator aprinde care bac neavand voi sa intri in camera decat o singura data?

Daca de la inot se slabeste, unde gresesc
balenele?

Cum ar arata scaunele, daca am avea genunchii
la spate?

Daca le stii pe toate iti dau si eu funda!

1 răspuns:
| theorizer a răspuns:

Excelent: explica din punct de vedere astronomic fazele Lunii, de ce nu e tot timpul luna plina bring it on