| LittleBlackDress a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva filmul "One day"? Sfarsitul nu prea l-am inteles, cand el se trezeste. E ziua de dupa noaptea abolvirii, inainte sa devina doar prieteni nu? Atunci se despart si rateaza sansa de a fi impreuna si raman doar prieteni?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Audrey draga, sa-ti spun cum am inteles eu filmul:

Anne si Jim ( nu retin numele personajelor ) au un soi de aventura cit erau studenti( atunci inainte de absolvire). Nu se indragostesc, dar devin prieteni pe nesimtite si ajung sa se intilneasca in fiecare an in ziua de 15 iulie, vreo 15- 20 de ani. Fiecare are viata lui, aspiratiile, cariera, rateurile sale si cite un partener de-a lungul timpului. Dar se si intersecteaza odata pe an si prietenia se transforma in dragoste.
Ajung sa formeze un cuplu, se iubesc foarte tare, dar " basmul" se termina brusc, odata cu moartea ei in accident.
Asta il afecteaza mult pe Jim, care se simte in deriva.
Si ajungem la ziua de dupa - de la sfirsit- ( cea de acum 20 de ani ), cind Anne copilaroasa, sensibila si temperamentala vrea sa aduca un strop de poezie aventurii de o noapte si reuseste cu plimbarea aceea in locul care va deveni " al lor".Tot atunci ei decid sa nu se desparta de tot ci sa devina cumva prieteni, fara vreun angajament.
Si va tot urma acel 15 iulie... pe care el il va continua si in memoria ei ( vezi calatoria cu fetita sa acolo).