| LisaJulie a întrebat:

Îmi poate sugera cineva niște seriale medieval dar nu britanice, de preferat spaniole/franceze/germane?

1 răspuns:
| Larisa761 a răspuns:

1.El Ministerio del Tiempo (Spania) - Nu este strict medieval, dar include multe episoade și segmente în perioade istorice, inclusiv medievală.
2.Isabel (Spania) - O serie despre viața reginei Isabel I a Castiliei.
3.El Cid (Spania) - O dramatizare modernă a vieții lui El Cid, erou al Reconquistei spaniole.
4.La Peste (Spania) - Situat în Sevilla secolului al XVI-lea, în timpul epidemiei de ciumă bubonică.
5.Versailles (Franța) - Descrie viața regelui Ludovic al XIV-lea și construcția Palatului Versailles.
6.Borgia (Franța/Germania) - O dramatizare a vieții familiei Borgia în timpul Renașterii italiene.
7.Charité (Germania) - O dramă istorică care explorează istoria spitalului Charité din Berlin în diverse perioade, inclusiv secolul al XIX-lea.
8.Das Geheimnis der Hebamme (Germania) - O serie despre o moașă în Evul Mediu care investighează secretele și conspirațiile vremii sale.