| Flaviu-rafael_Cristea_1988 a întrebat:

În care parte din X-Men mor toți mutanții? Ce urmează după aceea? Care este ordinea corectă de văzut a seriei X-Men?

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

În aia de mâine.

| DandG2304 a răspuns:

Si in Logan, ultimul film, sunt morti toti mutantii.

| ReddY25 a răspuns (pentru gabicoo):

Good God

| ReddY25 a răspuns:

Cine crezi că-și mai amintește?

| Vvistula a răspuns:

În universul X-Men, evenimentul în care majoritatea mutanților mor se desfășoară în seria de benzi desenate cunoscută sub numele de "House of M." Această poveste a fost publicată în anul 2005 și a avut un impact semnificativ asupra universului Marvel. În urma acestui eveniment, Wanda Maximoff (Scarlet Witch) folosește puterile sale pentru a schimba realitatea, rezultând în "decimarea" mutanților, adică reducerea drastică a numărului acestora.

Ce urmează după "House of M"
După evenimentele din "House of M," majoritatea mutanților au fost eliminați, iar un număr mic de mutanți a supraviețuit. Această perioadă a dus la dezvoltarea altor povești semnificative, cum ar fi:

"Messiah Complex": Aceasta a fost prima poveste majoră după "House of M" și a tratat nașterea unui nou mutant, care ar putea fi cheia supraviețuirii speciei.
"Second Coming": Această poveste continuă explorarea efectelor decimării mutanților și lupta pentru protejarea noului mutant.
Ordinea corectă de vizionare a filmelor X-Men
Iată o ordine recomandată de vizionare a filmelor X-Men, ținând cont de cronologia evenimentelor și de coerența narativă:

X-Men: First Class (2011) - Acest film acoperă originile echipei X-Men în anii '60.
X-Men: Days of Future Past (2014) - Acesta combină elemente din filmele originale și cele din prima clasă, având loc într-un viitor distopic.
X-Men Origins: Wolverine (2009) - Acest film oferă un backstory pentru Wolverine.
X-Men (2000) - Filmul original care introduce echipa X-Men și conflictul cu Magneto.
X2: X-Men United (2003) - Continuarea directă a filmului din 2000.
X-Men: The Last Stand (2006) - Acest film explorează tema "Cure" și impactul asupra mutanților.
The Wolverine (2013) - Acest film are loc după "The Last Stand" și se concentrează pe Wolverine în Japonia.
X-Men: Apocalypse (2016) - Continuarea poveștilor din "First Class" și "Days of Future Past."
Logan (2017) - Acesta este un film mai în vârstă și mai matur, care prezintă o poveste emoționantă despre Wolverine.
Dark Phoenix (2019) - Acest film explorează povestea lui Jean Grey și modul în care devine Dark Phoenix.
The New Mutants (2020) - Un film care explorează noi personaje mutante într-un cadru horror.
Note finale
Este important să menționăm că filmele nu sunt întotdeauna conectate între ele în mod riguros, deci poți viziona filmele în ordinea în care îți place.
De asemenea, există și seriale animate și scurtmetraje în universul X-Men, dar acestea nu sunt esențiale pentru înțelegerea filmelor.
Dacă ai alte întrebări sau vrei detalii despre anumite filme, nu ezita să întrebi!

| Violleta2022 a răspuns:

Urmeaza ce va mai inventa scenaristul.