| wizopo2 a întrebat:

In filmul Somewhere in time am observat 2 lucruri. Primul ar fi atunci cand Elise( cea batrana ) ii da ceasul acela lui Richard si ii spune "Intoarce-te la mine" ea cumva stia ca el a disparut atunci in 1912 din cauza monedei. Sau atunci in 1912 cand trebuie sa i se face poza acea a lui Elise de pe peretele hotelului ea nu avea fata pe care o avea si in poza din 1980, dar cand Richard a venit, ea a zambit si astfel a aratat ca in poza din viitor. Nu prea stiu daca am spus bine, dar intrebarea mea e : Richard era cumva menit sa calatoreasca in trecut si de aceea poza de la hotel era asa, iar batrana Elise a venit dupa el? astept pareri

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceasul este un punct fix pe axa temporala. E greu de explicat principiul extrapolarii spatiale temporale, necesita cunostinte temeinice de fizica relativa, de care nici eu n-am habar, ha, ha.
Sa incerc sa explic literar: Richard batran capata doar memoria tineretei sale, el actualmente nu a trait in acest univers, al Elisei tinere. Elisa l-a cunoscut tanar, in realitate, pe un "duplicat" al lui Richard, din universul ei. Un duplicat cu vreo 30 de ani defazat... asta e o ipoteza actuala in stiinta a multiversului, cum ca universurile identice spatial sunt decalate temporal, pentru conservarea energiei.
Boon, deci Elise imbatraneste, si se intalneste cu un Richard identic la infatisare, imbatranit, dar care are propria memorie, si nu cunoaste ce a facut "duplicatul" sau.
Ceasul este un punct de intersectie (cheie) ce va uni universurile astea separate pentru o clipa. In acea clipa, Richard va retrai memoria duplicatului sau, pe perioada definita de ceas (de posesia lui).
Ce s-a intamplat cu Richard-ul duplicat dupa ce a parasit-o pe Elise, filmul nu spune. El si-a continuat viata sa, imbatranind linistit in universul sau, care nu e subiectul filmului.
Filmul are referinta doar la universul lui Richard cel batran, care a cunoscut-o in realitate pe Elise cea batrana, si a retrait pe perioada posesiei punctului de referinta (ceasul) o bucata din universul memoriei lui Richard cel tanar.
daca observi, ceasul este singurul obiect ce isi schimba universul, intr-o miscare temporal repetabila, astfel incat nu are nici data de fabricatie, ca existenta, nici de expirare, tot ca existenta.
Sper ca te-am lamurit bustean!