| wrestling2013 a întrebat:

O sa se mai scoata filme saw? dar texas chainsaw massacre si nightmare on elm street? ce credeti seriale pe baza acestor filme or sa se scoata?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa se mai scoata dar de ce? prea mult strica, nu stiu saw unde isi are inceputurile caci sigur nu in filme cult, dar texas chainsaw si nightmare on elm street tot s-au facut la greu, unele sunt remake dupa "original"
La fel si seria Halloween

| wrestling2013 explică (pentru Simpatic):

Dar cum putem influenta noi fanii sa mai faca chestii? gen un prequel la dexter ar merge.

| Simpatic a răspuns (pentru wrestling2013):

Nu am idee, inainte de fani, serialele de genul asta costa enorm sa fie produse (deci nu fanii primeaza de cele mai multe ori ci targetul de populatie care vizioneaza si plateste bilet sau abonament cum e cazul unui serial, ca poti fi cinefil ca mine si sa nu fii fan al unui anume serial sau film) daca ne raportam la filmele romanesti cat si la industria de filme din Europa fata de SUA, deci fiind o industrie intai se gandesc daca vor face bani multi sau nu, mai putin daca exista cativa fani entuziasti, putini nu inseamna neaparat buni sau ca iti dau bani suficienti sa duci un proiect de anvergura la capat, la polul opus exista fanaticii cu bani si colectionarii, dar ca sa captezi, ca ceva sa devina de colectie este necesar in primul rand sa placa si nu in ultimul rand sa treaca proba timpului...un exemplu, masinile de colectie nu au doar 10 ani de la data fabricatiei ci sunt masini cu vechime si statut, recunoscute fie pentru fiabilitate, aspect, pentru ceva revolutionar la vremea lor etc!

Star wars de exemplu ajunge dintr-un film cult, unul dintre cele mai bine vandute branduri si nu ma refer doar la serie de filme cat la orice are legatura cu acest film, de la cani inscriptionate cu numele seriei sau tricouri, pana la obiecte de recuzita din film vandute la licitatii pe sute de mii de dolari bucata.
Atat de bine s-a vandut acest brand incat creatorul sau George Lucas are o avere de cateva ori mai mare decat unul dintre regizorii si scenaristii cei mai buni din lume>> james cameron (avere lui Lucas care nu-i justifica din punctul meu de vedere nicidecum talentul de scenarist sau regizor, ci aceasta avere a venit in urma vinderii drepturilor de autor a star wars catre disney), J.Cameron este profesional mult peste G.Lucas, dar nu si la bani!
Dar si aici nu este vorba de cat de bun sau slab esti ci cum ajunge un film oarecare ceva de anvergura mondiala.