| ihacoswhy a întrebat:

Pentru otaku: Ce parere aveti despre yaoi?

4 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

Sincer nu am vazut nici un yaoi, doar amv-uri pe youtube cu niste scene.
Nici nu ma tenteaza sa incerc, prefer anime-urile cu relatii normale.

| MaliciousDeath a răspuns:

Pftt,cine ar recunoaste aici ca e in secret un pervers dubios si urmareste/citeste astfel de chestii. Poti sa fii sigura ca nu eu.NăĂ, nu eeeu.

| ryuu a răspuns:

De obicei in Europa si America tema "yaoi" este atribuita tuturor relatiilor intre barbati. Ceea ce este oarecum gresit.

"Yaoi" se refera la relatiile sexuale, iar "shonen-ai" este atribuit doar relatiilor de romantice fara conotatii sexuale.
Acelasi lucru pentru cele doua termene opuse: "Shojo-ai" si "Yuri"

Revenind la intrebarea ta.

Despre Yaoi, nu imi plac. Poate Shonen-ai, singura serie urmarita fiind manga-ul "Gohou Drug" si continuarea "Drug & Drop".

| OtakuShoujo a răspuns:

Scaaaaaarbos. Anime-urile de acest gen cu foarte putin Yaoi merg, dar restul nu.