| Albert991 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare dacă postez pe YouTube secvențe din filme pot lua copyright

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti lua drept de autor (copyright) pentru filme facute de altcineva.
Poti doar sa postezi secvente foarte scurte (sub 10 secunde), dar si asta cu mentionarea autorului.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Bula):

"Dacă un creator adaugă o melodie la scurtmetrajul său fără a utiliza instrumentele de creare a scurtmetrajelor, atunci aceste utilizări sunt eligibile pentru revendicări standard privind drepturile de autor."
Sursa:https://support.google.com/youtube/answer/13053317?hl=en

| doctorandus a răspuns:

Poti, dar trebuie sa fie in mod clar critica de film sau comentariu asupra lor, nu doar copy/paste.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca au muzica pe fundal, da!
Doar sound-urile remixate nu primesc, din câte știu.

| ReddY25 a răspuns:

E posibil

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie neaparat sa mentionezi autorul altfel iti vor fi sterse videoclipurile si posibil eliminat canalul