| BadBoys007 a întrebat:

Are ceva daca postez filme pe youtube? Am auzit ca daca vrei sa iti faci un site pentru filme trebuie sa platesti... Asa mai bine postez pe youtube. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca sunt filme facute de tine nu este o problema. Altfel s-ar putea ca intr-o zi sa te trezesti dat in judecata pentru drepturi de autor. Poti posta numai in jur de 20 sau 30 secunde.
Filmele pot fi difuzate fara licenta numai acasa, in familie, in cadrul unui cerc de prieteni/cunostinte, deoarece aceste tipuri de vizionari nu sunt considerate publice. Orice vizionare in afara "contextului domestic si privat" este considerata o difuzare publica.
Alte difuzari ale filmelor sunt considerate ilegale, atata timp cat nu au fost autorizate printr-o licenta, chiar si cele 'semi-publice' precum cluburile, companiile, gradinitele si taberele de vara sunt considerate 'reprezentatii publice'.
Institutiile, organizatiile, companiile sau persoanele fizice care doresc sa se implice in organizarea unei difuzari publice trebuie sa se asigure cu o licenta.
Proiectia publica fara acordul proprietarului drepturilor de autor inseamna un act de piraterie si se pedepseste cu inchisoarea de la 1(una) luna la 2 (doi) ani sau cu amenda de pana la 30000 de lei.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Site, da te costa sa iei domeniu, hosting sa faci site ul si licenta la filme daca vrei sa fii in legalitate iar filmele au drepturi de autor