| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Cine a vazut filmul "Requiem for a dream"?
Puteti va rog sa-mi spuneti si mie cam ce gen e, daca e moralizator sau nu, ce morala ati tras din el, etc?
Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Filmul este extraordinar de bun și are o poveste moralizatoare destul de explicită.
Morala este simplă: Spune nu drogurilor. Totuși, multe filme au încercat asta, dar nici unul nu a avut același impact ca și Requiem for a Dream.
În timp ce revizionam filmul m-am tot gândit de ce este cel mai bun al acestui gen. De ce m-a impresionat mai mult decât era cazul? Într-un final mi-am dat seama că nu este vorba despre un simplu film care te îndeamnă să nu consumi droguri, ci este un film care se axează mai mult pe psihologia fiecărui personaj în parte, care te face să trăiești intensitatea durerii deodată cu el.
Probabil destinul personajelor a fost dus până la extrem, ceea ce îl face cam exagerat. Totuși, presupun că era nevoie de un asemenea final pentru a ne da o lecție de viață.
Dacă ar fi după mine, aș difuza acest film în școli.

5 răspunsuri:
| mikisarbu a răspuns:

Are multa moral in film, ce moral am tras din el... DON'T USE DRUG, sau cel putin nu alea grelelaughing arata cum si drocurile care ti le da doctorul daca nu le ei cum trebuie te pot rani

| friday a răspuns:

Da, e. despre dependenta de droguri si pana unde poate ajunge, e ciudat

| BiuL a răspuns:

E genul drama si morala e, evident, nu consumati droguri caci depedenta pentru ele ajunge sa fie mai puternica decat vointa si autocontrolul oamenilor.

| octrta a răspuns:

Va multumesc la toti!

| Jerusalem a răspuns:

Buna.
Requiem for a dream este o drama, care are ca subiect dependenta de droguri si unde te poate duce.Nu este moralizator (nici nu se mai fac astfel de filme decat in tarile comuniste) este doar fresca a unei relatii alegeri-consecinte.Morala o deduci tu daca vrei, si da, aceea ar fi "nu te droga", morala pe care o deduci din toate filmele cu acest subiect. Dar filmul nu e facut pentru asta ci pentru a prezenta pas cu pas prapastia in care te afunzi odata cu consumul de droguri (nu e vorba doar despre cei 3 tineri care consuma droguri de mare risc ci si despre efectele secundare si dependenta pe care le dau pastilele de slabit si antidepresivele). Filmul urmareste pas cu pas situatiile in care ajung consumatorii de droguri, incercand sa procure bani pentru doza zilnica, incepand de la vanzarea obiectelor din casa si furt, pana la prostitutie.Alt film pe acelasi subiect dar mult mai bun, este trainspotting.