| Talmacel_Alexia_1999 a întrebat:

Am o problema.Nu pot reusi sa mă uit la filme de groaza nici măcar la trailere.Prietenii mei se uita si la simt ciudat pentru ca ei se uita si eu nu.
Nu inteleg.Nu pot, nu reusesc.Deodata încep sa tremur si sa mă simt ciudat.Nu îmi este frica de gen ca vine bau bau sau altceva.
Noapte am o presimtire ca aud zgomote, deobucei se intampla asta când vad un trailer sau un film de groaza.Nu ma uit la file de groaza.Am 11 ani si in roti anii astia m-am uitat deabea la vreo 5 maxim.Doua din ele nici nu erau prea de groaza.
Credeti ca este posibil sa fi văzut un film când eram mica si sa fi rămas traumatizata? Pot sa fac sa dispara frica asta? Măcar sa pot sa vad un trailer sau niste poze.
Ofer funda răspunsului care ma ajuta.
Va rog sa nu radeti de mine.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Morelove a răspuns:

Si eu eram la fel. Cosmaruri nu ieseam din camera noaptea ca vine bau bau si nu puteam sa ma uit la filme horror. Trebuie sa stii ca tot sangele si toate efectele alea din filmele horror sunt false. Machiaje sange fals etc. Uita-te pe youtube la ellymascefects. Face machiaje cu efecte din astea si o sa vezi cum sunt facute si nu o sa iti mai fie frica. Sper ca te.am ajutat

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu toata lumea poate sa se uite la filme de groaza. Poate cand o sa mai cresti pe la vreo 14-15 ani, o sa poti. Esti mica, nici nu e recomandat sa te uiti la varsta asta. Dar, daca vrei sa te uiti la ele, atunci uita-te la un film si pe urma nu o sa iti mai fie frica. Uita-te la Vineri 13, Venin, Haunting in Connecticut, astea nu sunt asa de groaza. Sper ca te-am ajutat.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu trebuie sa faci tot ce fac prietenii tai. Daca tu nu esti pregatit sa vezi asta, subconstientul tau iti spune prin aceasta ''teama'' de a vedea un film horror.

| Oana92 a răspuns:

Si de ce trebuie neaparat sa te uiti? Exista alte genuri de filme, mai potrivite pentru varsta ta! Eu nu am inteles niciodata placerea unor oameni de a privi astfel de filme!

| Talmacel_Alexia_1999 explică:

Când ma duc la prieteni vor neapărat sa ne uitam la un film de groaza.Am încercat sa le spun ca eu nu pot sa mă uit si le recomandam un alt film.Dar ei vroiau doar asta.Aici devenea o lunga discutie ca de ce ca aia ca nu.Si pana la urma mă uitam.
La filme de groaza nu prea m-am uitat, dar la trailere da.

| SuciuFlo a răspuns:

E doar spaima ca cineva te urmareste, uita-te la un film(cu greu, dar merita sacrificiul) si o sa iti treaca, o sa iti fie mai usor

| Alex_Micul_1995 a răspuns:

1. de ce ai vrea sa fi ca prietenii tai? fii tu insati si o sa vezi ca o sa iti fie mult mai bine. 2. cu ce te ajuta daca vezi filme de groaza? nu vreau sa zic ca vai ca is sataniste sau fara sens, e alegerea ta, dar parerea mea e ca sunt nefolositoare. 3. incearca tu sa iti pui prietenii sa se uite la filme care tie iti plac, oare cum ar reactiona? doar nu incerca sa fi ca „turma" si daca ei se arunca in fantana sa o faci si tu ca asa fac ei si pare grozav. ei bine nu e asa. nu te mai tin cu sfaturi de astea pentru ca esti mica si nu le-ai intelege. legat de frica, asta depinde de fiecare. din cate stiu, acele filme contin secvente si personaje urate sa zic asa, dar trebuie doar sa CONSTIENTIZEZI ca asa ceva nu exista si ca nu iti poate face nimic. probabil esti afectata din cauza ca esti asa speriata incat subcostientul tau creeaza acele sunete. in fine, sper ca te-am ajutat si nu uita, e alegerea ta la ce te uiti, nu a altora.

| TMBadxa a răspuns:

B

| TMBadxa a răspuns:

Buna si tie.Hai s-o luam cu inceputul! Ai 11 ani si vrei sa vezi film de groaza? Ok zic eu nimic rau in asta!
Dupa parerea mea nu cred ca esti traumatiza-ta daca ai fiii. nu ai vrea sa te uiti nh ai nici curioasa. ceea ce iti propun eu sa faci eeste.
sa urmaresti ffilmul - "Aamprente mortale" i

| Cocolita a răspuns:

Buna alexia... realizezi faptul ca tu ai doar 11 ani, iar un film horror il poti viziona numai daca ai peste 15 ani, vezi tu nu degeaba pun varstele, unele thriler la fel, cand eram eu de varsta ta, nu puteam nici sa aud sunetul cand fratii mei mai mari se uitau, ma crezi sau nu am 19, locuiesc singur, si mi-e frica de nu mai pot doar cand vad o imagine o poza o iconita cu o reclama la un film de groaza, toata ziua ma gandesc, stiu ca nu exista prostiile alea, iti inteleg senzatia, acea bataie puternica de inima stand in pat noaptea incercand sa te invelesti crezand ca cineva e langa tine si te urmareste, daca vrei sa te uiti la filme sunt multe comedii actiune aventura animatie rama dragoste, la care o fata de varsta ta le-ar adora, eu cel putin la vrsta ta, ma uitam numai cu acordul parintilor,(LA filmele horror numai cu fratii parintii nu aveau voie sa afle laughing )

Vrei sa stii ce faceam eu sa uit de toate prostiile alea? ma gandeam la ceva frumos, cum ar fi baiatul de care iti place, creaza-ti proprile fantezii cu el in visele tale...si nu ma refere la prostii...
sper ca ti-am fost de folos, si ca sa stii toti stiau ca nu imi plac filme le de groaza din clasa de la mine din cla sa 1 pana la absolvire, nu e o rusine, ci o metoda de ati arata curajul