| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Pentru cei ce se ocupă cu procurarea de filme și seriale prin metode mai puțin "oficiale", am o întrebare.
Ce înseamnă toate notațiile de după titlul filmului / numărul sezonului și al episodului? Adică am înțeles că sunt mai multe tipuri de filme (cu rezoluție diferită, frame rate diferit, cu mai multe canale audio sau cu informații adiționale și
numele sursei de distribuție sau ceva de genul). Dar poate cineva care chiar știe despre ce e vorba să îmi explice mai pe înțeles de la ce vin prescurtările acestea și să mi le explice pe cele mai răspândite.
Exemple de structuri pe care le văd des: "WEB";
"RIP";
"x264";
"x265";
"DD5"
etc.

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Web rip inseamna e e filmat de pe net, dvd rip- copie de pe dvd, ts e ceva in legatura cu camera de filmat x 264 si 265 se refera la rezolutie sper sa nu ma insel dar cam asta stiu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"WEB" - Internet

"RIP" - Rest in Peace!

"x264" - Athlon X2 64 (au uitat un spatiu)

"x265" - Athlon X2 64 cu un cooler de i5

"DD5" - Dublu D cu 5 cupe (de fapt, nu stiu de ce-i mai zice "dublu"... )

etc. - Si asa mai departe...

| noisolpXekuNemertXe explică:

Merci frate! Chiar mi-ai dat un răspuns peste așteptări!

| noisolpXekuNemertXe explică:

Am înțeles! Am studiat și de pe Wikipedia puțin și am clarificat multe chestii și pe acolo.