| Public22 a întrebat:

Salut, vreau repede un film cu o idee interesanta, sa nu fie actiune si un scurt rezumat. Cea mai buna descriere care sa ma faca sa ma uit la acel film, funda si vot.

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

The Others 2001.
Poţi căuta descrierea singur pe net.

| Public22 explică (pentru OnuOnulică):

Mersi, am sa ma uit la el.

| OnuOnulică a răspuns (pentru Public22):

Nu ai pentru ce, amice!
Vizionare plăcută!

5 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Pan's Labyrinth.
Urmăreşte povestea unei tinere fete, care se refugiază în imaginaţia-şi plină de creaturi fantastice şi groteşti. Acţiunea în sine poate părea puerilă, însă sfârşitul e demascator, e dovada că filmul e unul serios, chibzuit, memorabil.

Uite-l pe Pan: http://turmsegler.net/img/pans-labyrinth-8.jpg
Nu-i aşa că-i gingaş?

| livscomsha a răspuns:

Gabriel (2007)
Un înger căzut, Sammael, a cerut ca ‘lumea de mijloc’ să aparţină părţii întunecate. Cu ajutorul acoliţilor săi ameninţători si înarmaţi, el a sufocat oraşul întunecat şi mohorât în vicii, violențe şi cruzime.
Victoria lui Sammael este asigurată – până la sosirea lui Gabriel, ultimul dintre cei şapte arhangheli ai Cerului. Gabriel este tânăr, puternic şi a devenit cel mai puternic luptător de când Mihail, predecesorul său, a dispărut.

Requiem for a Dream
Sara (Ellen Burstyn) este o vaduva plinuta obsedata de o emisiune de televiziune, la care primeste o invitatie de participare. Sara e indragostita de televizor si de ciocolata, cele doua mari placeri ale vietii sale. Dar pentru a fi cat mai prezentabila in fata natiunii, ea incepe un drastic si periculos regim de slabire, bazat pe niste pastile care la inceput par inofensive.
Fiul ei Harry (Jared Leto) si prietena lui, Marion (Jennifer Connelly), invata sa se cunoasca, cautand fiecare in celalalt sansa pentru evadarea din anii de izolare si suferinta. Dragostea lor formeaza o lume artificiala – se refugiaza, lasandu-se in voia sperantei si a unei fericiri depline. Dupa ce Harry si prietenul sau cel mai bun Tyrone (Marlon Wayans) devin traficanti de droguri, cei trei tineri se simt invincibili si incearca sa se convinga singuri ca pot renunta oricand la droguri si ca nu sunt cu adevarat dependenti. Dar cand omul lor de legatura este ucis iar Harry si Tyron raman fara marfa si fara bani, situatia lor incepe sa se inrautateasca rapid.

Final Fantasy: Spiritele ascunse
Bazat pe subiectul celui mai bine vândut joc video în SUA, Final Fantasy este un film care aduce o schimbare în modul obişnuit al desenelor animate cu ajutorul computerului care creează oameni, extratereştri şi mediul înconjurător.