| AdrianP11 a întrebat:

Salutare,

Sunt nou pe aici, știu ca trebuie sa oferi ceva pentru unele răspunsuri, dar mă voi acomoda, sper...

Îmi poate recomanda cineva filme SF în genul Atlas sau legat de AI și tehnologie anilor viitori?
Cred ca am vizionat cam tot, eu sper sa nu, dar John Carter, Passengers, Inception, Enders Game, Interstellar....si cam tot ce tine in SF si la secțiunea Filme SF pe google, am văzut...
Ma grandesc poate îmi scăpa ceva

Va mulțumesc frumos în avans

Salutari

Răspuns Câştigător
| mamaceb a răspuns:

Salutare! Dacă ești fan al filmelor SF, am câteva recomandări care s-ar putea să-ți fi scăpat și care sunt în genul celor menționate:

Ex Machina (2014) - Un film fascinant despre inteligența artificială și interacțiunea dintre oameni și mașini.
https://zfilmeonline.net/ex-machina-2015/
Her (2013) - Explorează o relație între un om și un sistem de operare AI într-o lume viitoare, punând întrebări despre ce înseamnă conexiunea umană.
The Machine (2013) - O poveste despre crearea unei inteligențe artificiale avansate care pune sub semnul întrebării umanitatea.
Upgrade (2018) - În viitorul apropiat, un bărbat paralizat își recapătă mobilitatea printr-un implant AI care se dovedește a avea propria conștiință.
Moon (2009) - Un film deosebit despre tehnologie, AI și solitudinea unui astronaut într-o misiune de lungă durată.
Anon (2018) - Explorează o societate unde nimic nu poate fi ascuns datorită tehnologiei care înregistrează fiecare acțiune și cum ar arăta o lume unde nu există intimitate.
The Congress (2013) - Un film semi-animat care tratează tema realității virtuale și tehnologiilor avansate care pot digitaliza actorii și memoria.

| AdrianP11 explică (pentru mamaceb):

Un mare mulțumesc, chiar sunt super fan, " doar avioane am în cap" glumesc
Sunt atras, deoarece acolo este direcția în care omenirea se îndreaptă, iar noi, clar nu vom mai fii, iar tehnologia pur și simplu mă fascinează, mai ales crearea ei

Multumesc super frumos pentru recomandări,
Super apreciez,

Salutari!

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Oblivion.