| M4A1Carbine a întrebat:

Un film horror sa ma sperie si pe mine exista? Am vazut cu sutele si in afara de A Tale of two sisters/The uninvited n-a reusit niciunul. Stiti voi ceva?

12 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Filmul: Viata.

Mergi si tu pe langa cainii vagabonzi... s-ar putea sa te rahatesti pe tine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mergi seara pe langa tomberoanele din Tusnad; o sa vezi ca viata bate filmul cand vei intanli ursoaica cu 2-3 pui.winking laughing laughing laughing

| Dalmore a răspuns:

De ce ai vrea sa te sperii sau sa-ti dai brain damage constient?

Psycho (1960)

| M4A1Carbine explică (pentru Dalmore):

Idk, imi place feeling-ul ala
Vazut happy

| Dalmore a răspuns (pentru M4A1Carbine):

Repulsion (1965)

| TheRealFantasy a răspuns:

Tortura?

Seria Hostel (1, 2 si 3, recomand 2)
The Human Centipede (first sequence)

Jumpscare-uri?

Cel mai bun nu e horror, uita-te la Mullholland Drive (2001) la tot fara trailer si scene. E un jumpscare in film de care nu a scapat nimeni pana acum. happy
Salem's lot/The Babadook/Lights Out/seria Dabbe (pentru mine toate-s naspa dar hei, daca te dau gata jumpscare-urile ai cate vrei happy )

Scarboase?

Salo/120 days of sodom
Nekromantik
Tetsuo the iron man
Alice (by Jan Svankmajer, e cu papusi dar e cel mai creepy "film" vazut)
Intra si Human Centipede tot aici.

Filme horror de-a-ntregul asa sunt mai rare.

Hellraiser (1-5)
Martyrs (2008)
The Exorcist

Personal m-am speriat la Mulholland Drive, m-a scarbit maxim Salo iar restul sunt bune dar la mine e undeva intre fascinant si ciudat. laughing

Ce ma ingrijoreaza cel mai mult e bestgore, chestiile alea-s prea de tot, mare parte fiindca-s reale. Cea mai apropiata faza de asa vazuta in filme a fost in Caché (2005), poate si in Hostel (2005).

gore
(in caz ca nu stii, mergi pe riscul tau laughing gauntlet challenge si 2girls1cup sunt mici copii dar presupun ca dupa atatea filme horror vazute ai dat si de astea)

| M4A1Carbine explică (pentru TheRealFantasy):

Nu sunt fan gore si nu vizionez gore. Eventual slasher, dar nu gore. Mi se par facute de cei cu probleme psihice si pentru cei cu probleme psihice.
Horrorul psihologic si cel paranormal sunt favoritele mele. Daca ai ceva sugestii, ar fi super

| TheRealFantasy a răspuns (pentru M4A1Carbine):

1408 (2007; un pic din ambele)
Dark Waters (originalul din 2002 care-i bun sau remake-ul mai soft din 2005, a.k.a. teroarea copilariei)
Funny Games (2007, psihologic)
Mulholland Drive (by David Lynch, psihologic in stadiu pur, filmul in sine e un mindfuck imens iar jumpscare-ul ala e pur si simplu terorizant :)) )

Daca ai rabdare cu clasicele ar fi Psycho (1960), The Exorcist (1973), Bram Stoker's Dracula (1992) sau originalul adica Nosferatu (1922) care are si un alt remake din 1979, Halloween (1978), Evil Dead (1981), The Shining (1980), Carrie (1976 clar) sau majoritatea filmelor decente adaptate dupa cartile lui Stephen King.

Un film care am auzit ca e bun si pare bun dar tot nu ajung sa il vad este The Skeleton Key (2005).

Am mai vazut un scurtmetraj interesant acum ceva timp, se numeste Vienna waits for you (2012). Nu e chiar horror, dar e putin mai mult decat un simplu thriller; se incadreaza si in psihologic si in paranormal.

https://www.youtube.com/watch?v=E_hsU2O_o50

Have fun. :)

| Alfred0703 a răspuns:

Bac-ul.

| andreeabobo a răspuns:

Grudge?

American Horror Story - e serial

| GoodMood a răspuns:

The Exorcist (1973), Don't Breathe (2016), Get Out (2017).

| M4A1Carbine explică:

Raspunsuri cat mai serioase va rog rolling on the floor)) mersi