| Alexanddddra a întrebat:

Va rog imi puteti spune despre ce este vorba in filmul "The quiet".Dau funda.:*

1 răspuns:
| totastept a răspuns:

Pai:Saigon, Vietnam 1952. În timp ce vietnamezii încearcă să-şi dobândească independenţa luptând împotriva francezilor în nord, locuitorii acestui oraş colonial se agăţă de modul lor de viaţă exotic, senzual şi otrăvitor. Cu toate acestea, războiul nemilos a făcut ca viaţa din oraş să devină periculoasă. Atunci când Alden Pyle (Brendan Fraser), un tînăr ofiţer american, este găsit ucis în râul Saigon, nimeni nu se miră, cu atât mai puţin Vigot (Rade Sherbedgia), inspector al poliţiei franceze. El îl convoacă pe Thomas Fowler (Sir Michael Caine), corespondent al jurnalului London Times, pentru a recunoaşte cadavrul. Vigot bănuieşte că Fowler îi ascunde ceva în ceea ce priveşte moartea lui Pyle. Fowler este cel mai în măsura să-i dorească moartea lui Pyle, dar este singura persoană care nu este bănuită de această crimă. Pînă la urmă, după cum îi spune lui Vigot, Pyle era prietenul său.

Cu şapte luni în urmă, Pyle sosise în Saigon plin de zel, dornic să-i ajute pe locuitorii Vietnamului prin intermediul unui program economic. Pe terasa celebrului hotel Continental, el se împrieteneşte cu Fowler, încercând cu nerăbdare să afle dedesubturile situaţiei politice de la mai experimentatul său nou prieten. Reporter cinic, trecut prin multe, Fowler îi explică rolul său de observator pasiv al evenimentelor care-l înconjoară. Cu toate acestea, el nu poate să nu admire entuziasmul lui Pyle, lăsându-se antrenat în evenimente de acesta, în ciuda voinţei sale.

Atunci când Fowler îşi prezintă noul prieten amantei sale vietnameze Phuong (Hai Yen), este la început amuzat văzându-l pe Pyle fascinat de frumuseţea exotică a acesteia. Cu toate acestea, atunci când îi vede pe cei doi dansând, începe să se întrebe dacă mai tînărul bărbat nu este o partidă mai potrivită pentru o copilă ca Phuong. Miss Hei, sora mai mare a lui Phoung, îi atrage şi ea atenţia asupra acestui fapt, într-o manieră mult mai puţin subtilă. Cu ceva timp înainte, Fowler primise o telegramă de la biroul londonez al ziarului său, prin care era rechemat în ţară. În Londra îl aşteaptă o soţie şi un mariaj eşuat. Motivat de teama de a nu o pierde pe Phuong, începe să caute un nou subiect pentru un articol, care să îl ţină în Vietnam.

În căutarea sa, Fowler ajunge pe frontul nordic, de la Phat Diem, unde descoperă misteriosul masacru al unor civili. El este surprins de venirea lui Pyle, care îl găseşte în acest loc greu accesibil. Pyle se îndrăgostise de Phuong şi, ca un bun american, se hotărăşte că cel mai bun lucru pe care poate să-l facă este să descopere unde este Fowler şi să-i mărturisească acestuia sentimentele sale. Atunci când cei doi se întorc la Saigon, el o cere în căsătorie pe Phuong, iar Fowler este martor al acestui eveniment. Spre dezamăgirea lui (dar şi spre uşurarea lui Fowler), fata refuză. Cu toate acestea, Fowler este silit să se confrunte cu toate calităţile pe care Pyle i le oferă lui Phuong - tinereţe, sănătate, idealuri, bunăstare şi căsnicie. Cutremurat de perspectiva de a o pierde, Fowler se simte dator să-i scrie soţiei sale şi să îi ceară divorţul.

Fowler continuă să investigheze masacrul de la Phat Diem, ajungând în cele din urmă la cartierul general al comandantului The. Acesta este un războinic vietnamez care a rupt alianţa cu francezii pentru a se luptă atât cu aceştia cît şi cu comuniştii. Fowler se reîntîlneşte cu Pyle, care conduce un punct de prim ajutor în tabără. Este surprinzător de încântat de revedere, dar se teme că Pyle va fi antrenat în afacerile dubioase pe care le are The cu ofiţerul american Joe. Pyle îl roagă să-l ducă înapoi în Saigon, iar Fowler este fericit să-l ajute. Cu toate acestea, ei se trezesc blocaţi pe o şosea, înainte de căderea întunericului. Se refugiază într-un turn de veghe francez, împreună cu doi fugari vietnamezi. Atunci când forţele comuniste ataca turnul, Pyle, rival romantic, îi salvează viaţă lui Fowler.

Fowler primeşte un răspuns de la soţia sa, şi profită de o vizită a lui Pyle pentru a-l informa atât pe acesta cît şi pe Phuong că i-a fost acordat divorţul. Phoung este fericită, iar Pyle, în ciuda dezamăgirii sale, este încântat că cei doi se vor căsători în cele din urmă. A două zi, Fowler este însă demascat de Pyle, Phuong şi sora acesteia, Miss Hei. El îi minţise, de fapt prin scrisoare îi era refuzat divorţul. În timp ce Fowler, împreună cu asistentul său Hinh, cercetează un depozit care aparţine unui asociat al lui The, Phuong îşi ia lucrurile şi se mută cu Pyle. Chiar dacă vizitarea depozitului l-a ajutat să descopere o nouă pistă pentru articolul său, acum este prea târziu. Pyle şi Phuong vor să se căsătorească, iar Fowler se confruntă cu teama de a-şi petrece restul vieţii în singurătate.

Atunci când două bombe extrem de puternice explodează în Saigon, omorând mulţi civili nevinovaţi, se descoperă că Pyle este responsabil pentru atentat. Pyle nu este un ofiţer însărcinat cu întrajutorarea economică, ci un agent CIA. Misiunea sa era să creeze o a treia forţă, care să nu-i includă nici pe francezi, nici pe comunişti, şi care să conducă Vietnamul. El găsise un lider pentru această mişcare în persoana generalului The. Pyle încearcă să-l facă pe Fowler să vadă motivaţia ascunsă a faptelor sale, civilii nu trebuiau să moară şi, oricum, pe termen lung, acţiunea sa ar fi salvat multe vieţi. Explozia le va fi atribuită comuniştilor, ceea ce va determina Congresul american să mărească bugetul destinat combaterii influenţei comuniste în Vietnam şi în întreaga lume. Fowler îşi dă seama că nu mai poate fi un simplu observator şi că a venit timpul să ia atitudine. Copleşit de evenimentele la care a asistat şi impulsionat de asistentul său Hinh, care se dovedeşte a fi comunist, Fowler se implica în uciderea prietenului său. Dar este el oare mânat de un impuls nobil în acţiunile sale? Odată înlăturat Pyle, Fowler poate în sfîrşit să o recîştige pe Phuong.

Revenind cu povestirea în prezent, Vigot îl vizitează pe Fowler, oferindu-i o ultimă şansă de a mărturisi adevărul. Cu toate acestea, Fowler alege să păstreze tăcerea. El se întoarce în locul unde a întâlnit-o pentru prima oară pe Phuong, şi descoperă că aceasta şi-a reluat vechea meserie de dansatoare. Cei doi se împacă atunci când Fowler îi mărturiseşte ca nu va părăsi niciodată Vietnamul. Cu toate acestea, fantoma lui Alden Pyle îi va bântui pentru totdeauna.