| wonderwoman123 a întrebat:

Acasa la ai mei, mama are o pisica si doi pisoi maricei, cam 7 luni. Insa astia tot sug. Si nu sunt infometati sau ceva, pur si simplu sug de placere. Si mama nu ar vrea sa ii dea, fiindca pisica are o oarecare valoare sentimentala, a gasit-o pe strada ranit blah, blah, blah.
Pisica e la prima ei nastere si nu stie cum sa faca sa nu mai suga. Cum sa ii facem sa nu mai suga pisoi? Am auzit tot felul de substante care se pun de sani ca pisoi sa nu le mai placa gustul, dar mi se pare toxic si nu vreau sa-i imbolnavesc.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

De inceput nu ii mai tineti impreuna.
Pune intr-un bol lapte si ia pe rand pisoi si punele boticul in lapte (nu ii ineca acolo da sa le atinga botul ia-l apoi pune-l iar pana se linge si simte gustul).Fa pe rand cu ei asa tinandui separat de mama si vor incepe sa manance singuri.

| wonderwoman123 explică (pentru Freya1):

Mananca singuri, chiar prind si soareci, dar tot o rod de sani mamei ca pe o suzeta.

| Freya1 a răspuns (pentru wonderwoman123):

Atunci tinei separat un timp.

| minrest a răspuns:

Cum sa nu mai suga, nu ma bag, dar ar trebui dati. Pai ce, o sa faceti felisa? Iubesc pisicile, dar o pisica ajunge, maxim doua. Pisicile cauta in primul rand compania oamenilor, nu a altor pisici.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru minrest):

Poti sa ai si 10 pisici, daca ai spatiul necesar si grija corespunzatoare, tot la fel te vor iubi toate?

| wonderwoman123 explică (pentru minrest):

Nu o sa-i dam deoarece pe cei care i-am pastrat au probleme de sanatate. Unul mananca, dar e ff slab si nu se prinde nimic de el, ceva gen ca o anorexie a zis dna doctor, iar celalalt are o problema la intestinul gros.

| minrest a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

Da. Se poate. Chiar zece mi-ar trebui, de fapt.

| minrest a răspuns (pentru wonderwoman123):

Da, aveti dreptate. Bravo voua, va respect. Dar nu poate avea anorexie, anorexia este o boala psihica.

| AlexSalling a răspuns:

Da-i cuiva care sa-i iubeasca. Nu zic, dar nu-i bine sa mai suga la 7 luni deja.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu vad de ce vrei sa ii intarci fortat. Pisica ar trebui sa faca acest lucru singura cand considera ea. Daca are lactatie, puii vor suge in continuare si nu vad ce este rau in asta.Se vor dezvolta foarte viguros, nici pisicii mama nu ii poate strica, decat cresterea mai mare a sanilor.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Buna, daca pisoii continua sa suga iar pisica este foarte blanda si nu i-a intarcat, ii va face gestatie falsa si in timp tumoare la sani.
Asa am patit eu cu pisica mea, si am unso cu o gramada de chesti dat tot degeaba, puiul tot sugea si la 6 luni, pentru ca pisica se spala singura in zona aceea. Dar la un momendat s-a dezobisnuit pur si simplu, cred ca s-a maturizat big grin
Incearca sa-i ti separati un timp si la reintalnire unge pisica in zona aia cu un pic de usturoi ori putina lamaie dar de jur imprejurul sfarcului, si vezi daca la reintalnire tot cu botu la biberoane vin ori gasestele un nou camin, dar in niciun caz nu-i da pe strada?

| Lara2007 a răspuns:

Buna! Daca pisoii mananca si mancare de pisici, totul este ok. Eu am avut un pisoi care a supt pana la un an si nu s-a intamplat nimic.