| xBebee a întrebat:

Ajutooor...
Persulul meu s-a lovit la picior, schiopata si nu se sprijina in el.Il am doar de o zii si a iesit din cusca si s-a agatat de perdea, apoi a cazut brusc.E posibil sa fie rupt, ce sa-i fac.[ tine degetele de la picior departate].Ce sa fac.

Funaa pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| LiviuuuXD a răspuns:

Ori e scrantit ori e rupt,exista mai multe posibilitati,cum a zis Corina,pipaiel pe piciorus si daca te ciupeste inseamna ca il doare. Bandajeaza-i piciorusul nu prea strans si pune un pic dezinfectant sau spirt,in caz de ceva sa intre in piele si sa nu se infecteze in interior,intelegi tu ce vreau sa spun. Dupa du-l la veterinar, faci ce iti spune veterinarul si nu fa prea multe dupa capul tau ca sa nu ii agravezi situatia. Daca nu se sprijina este rupt, daca se sprijina cat de putin e scrantit rau piciorusul, ca sa nu simti cand papagalita ta te ciupeste pune-ti manusile, asa e mai sigur. Il duci la veterinar pe la cat deschide la voi in oras/sat si urmeaza tratamentul pe care o sa ti-l dea.Ca sa ii castigi increderea este bine sa stai cu el, sa pui mana in coltul coliviei ca sa se obisnuiasca cu mana ta si sa vorbesti incet cu el, dar ai grija ca pana si cea mai mica miscare brusca il va face sa isi piarda un punct din incredere si o sa iti vina mai greu.Ai grija la el si cel mai bun sfat este sa il duci la veterinar, o sa ii faca o radiografie si o sa se uite putin la piciorusul perusului. Si eu stiu ca nu e bine sa le dai deodata perusilor drumul, macar peste 1-2 saptamani daca esti asa nerabdatoare. Cu perdelele fa ceva,da-le jos mai bine,cu timpul o sa invete sa le ocoleascawinking si sa vezi ca o sa fie cat mai interesant pentru el cand se va invata cu noua locuinta. Daca ii dai sa manance vita cip-cip uita-te pe spate sa te mai informezi despre ce si ce nu trebuie sa faci in legatura cu perusii. Daca tine degetele de la picior departate eu zic ca e rupt,le tine asa ca sa nu il doara. Asta vara cand alergam am cazut intr-o mica groapa si eu am crezut tot ca mi-am scrantit piciorul, incepuse sa se umfle rotundul ala de la picior, asa ca daca se umfla si la perusul tau si cu toate celelalte inseamna ca chiar si l-a rupt (ah, m-am repetat XD) ai grija de el si nu il prea atinge la picior, ai grija cum umbli cu el pentru ca e o pasare foarte mica si chiar si cea mai mica durere a noastra se simte tare la ei. Noapte buna si sper ca perusul tau se va insanatosi, Mult noroc!

14 răspunsuri:
| TURCUL0001 a răspuns:

Cuparati un caine.

| Corina29 a răspuns:

Pai,pentru inceput, pipaiel putin la piciorus sa vezi daca il doare.E posibil sa fie scrantit, insa sa-r putea sa fie si in urma loviturii.Cel mai sigur e sa il duci la veterinar si sa il tratezi. Sper ca perusul tau va fi bine.Nu vreau sa se intample nimanui ce mi s-a intamplat mie.Mie mi-a murit perusul[Tutu il chema].Dar a murit acum mult timp.

| xBebee explică (pentru Corina29):

Imi pare rau pentru el.Voi incerca dar ma ciupeste. Faza este ca imi e frica sa le spun alor mei

| Corina29 a răspuns (pentru xBebee):

Sunt sigura ca e mai bine unde e acum.A avut o boala grea si se chinuia foarte mult.Si acum mai tin minte cum venea si ma ciupea usor de deget, ca sa ii dau o samanta.
Si apropo, daca te ciubeste, inseamna ca il doare.Linisteste-l.Mangaie-l usor pe cap.

| xBebee explică (pentru Corina29):

Il doare si nu mai poate incorda piciorul.E grav/

| xBebee explică (pentru Corina29):

Nu sta sa il mangai ca nu s-a obisnuit inca cu mine

| Corina29 a răspuns (pentru xBebee):

Pai,eu nu sunt in masura sa iti spun tie asta.Veterinarul va decide tratamentul. Daca nu il tratezi la timp, s-ar putea sa i se cangreneze piciorul.Deci asta e parerea mea, insa mai bine du-l la veterinar.

| Corina29 a răspuns (pentru xBebee):

Pai trebuie sa ii castigi increderea.Sa ii dai de inteles ca ii vrei binele. Poate ca ma vei crede nebuna, insa incearca sa vorbesti cu el. Spune-i pe nume, alinta-l, spune-i ca ii vrei binele.Fa-l sa aiba incredere in tine.

| xBebee explică (pentru Corina29):

Cred ca e rupt.Nu se sprijina in el, faza e ca papagalita nu ma lasa sa-l ating

| Corina29 a răspuns (pentru xBebee):

Mai bine du-o la veterinar.Cred ca o sa trebuiasca sa ii faci radiografie.

| xBebee explică (pentru Corina29):

A inceput sa se sprijine purtin in el.

| Frangeti_Marco_1999 a răspuns (pentru xBebee):

Si eu am patit azi asta, si nu stiu ce sa fac

| adriano26 a răspuns:

Cumpara-ti o pisica