| Cătălinaa98 a întrebat:

Ajutor! Am un cățeluş cu vârsta de 4 luni.De trei zile nu mănâncă nimic (a slăbit foarte mult), dar bea doar apă în candităţi foarte mici.
Cred că cineva l-a otrăvit! Medicul veterinar e plecat in concediu şi se întoarce abia peste o lună.
Sunt disperată!
Ce pot să îi fac...să fie cum era înainte.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, trebuie dus urgent la medic, sigur gasesti unul in judetul tau.Din ceea ce spui, clar nu este otravit, in 4 zile de la otravire ar fi fost mort. Faptul ca nu a mancat de 4 zile si apa bea foarte putina, are nevoie de perfuzie sa il hidrateze. Daca nu este vaccinat poate fi vorba de un virus, cel mai raspandit fiind virusul parvovirotic, sau poate fi o bacterie.Are nevoie de un consult medical, de un diagnostic sa poata fi tratat corect.Multa sanatate blanosului tau happy.Sa ne dai vesti bune curand.

| Cătălinaa98 explică (pentru GabyT10):

Şi-a revenit! Acum latră, e jucăuş dar nu prea are poftă de mâncare.I-am dat nişte cărniță fiartă şi mănâncă greu.Cred că e din cauza dințişorilor, deoarece nu i-au căzut toţi şi cred că îi provoacă dureri.
Oricum mulțumesc pentru sfaturi!

| GabyT10 a răspuns (pentru Cătălinaa98):

Chiar daca schimba dentitia, asta nu impiedica un catel sa manance si nici nu va slabi in aceasta perioada. Sper sa fie bine asa cum spui, dar totusi eu l-as duce la un consult, de regula este gratuit, cel mult te poate costa 10-20 lei consultul (asta in clinici). Multa sanatate din partea mea happy

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cauți urgent un alt veterinar! Nu există doar UNUL în județul tău, sunt cu zecile! Cauți pe internet, toate cabinetele veterinare din localitatea X, începi să-i contactezi pe rând, și te oprești în momentul când găsești unul, disponibil să-l primească.
Haide că găsești! Vorbește frumos, roagă-i să te primească, chiar dacă e weekend. Soliciți adresa cabinetului, îl ții în brațe și iei o mașină de ocazie (dacă nu ai una personală, ori un taxi, iar dacă nu, orice mijloc de transport), până în apropierea cabinetului.
Nu poți să te pronunți, dacă e otrăvit sau nu ( sincer, eu mă îndoiesc), mai degrabă e plin de paraziți intestinali, ori și mai rău, Doamne ferește, să nu aibă boala lui Carre/jigodie, dacă nu e vaccinat.
Du-te degrabă și salvează-l.