| andreeeeeeeea a întrebat:

Am cativa pesti xifo si una este gestanta, dar am inteles ca isi mananca puii.trebuie sa o separ de ceilalti sau ce sa ii fac?

4 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Paii. logik ca trebuie sa ii separi
sau vrei sa moara?
eu am pesti si a nascut pesti vi si i-am sparatbig grin
bag-o pe femela la loc dupa 3-4zile

| elena a răspuns:

Inmultirea este foarte usoara, femela cu 3-4 zile inainte de data estimata a nasterii se va separa intr-un acvariu cu multe plante, cu o apa bine filtrata si aerisita. In aceasta perioada femela va fi hranita cu hrana vie, variata. Se va tine cont ca dupa o hranire unilaterala cu tubifex, femela se va ingrasa si va naste un numar redus de pui, iar din acestia multi vor fi neviabili. Dupa 2-3 nasteri, femela poate naste intre 100-250 de pui. Dupa nastere femela se va scoate pentru a nu manca puii.

| Psihiatra a răspuns:

Inainte sa depuna icrele pune`o intr-un borcan cu apa. dupa ce vezi icrele pe jos ia`o de acolo, apoi pune masculul in acel borcan. dupa cateva ore poti sa-l pui inapoi.sau poti sa-i pui pe amandoi de`o data.asa m i`a zis un var ca se face. dar daca in acvariu ai oplanta ceva mai mare, puii au ceva sanse sa scape si sa se ascunda.

| barcelonamessi a răspuns:

Trebuie sa o separi! sau sa pui mai multe plante in acvariu ca sa se poata ascunda.

funda sau raspuns castigator?