| MaRyuSsS a întrebat:

Am gasit acum 3 zile un catel si are foarte multe insecte pe el... mici cu capul si toracele rosiatice si un fel de abdomen/punga/sac ceva de genu alb spre galbui. Are foooarte multe l-am dat cu un praf pentru purici, dar nu mor.Ce fel de insecte sunt si cat de daunatoare pot fi? (Catelul se scarpina foarte tare se pare ca il deranjeaza destul de tare i-am facut si baie dar nu mor si mai are si ceva mizerie de culoare galbena care tot asa este foarte multa ce as putea sa fac e foarte simpatic devil

11 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Capuse ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urgent cabinet vet. Succes.

| karsivan a răspuns:

Sunt capuse sunt periculoase si pentru om si catel, nu mor la apa iar praful este ineficient.Capusele pot trasmite boli grave la caine, basesia borelia micoplasme, poti cumpara alta solutie antiparazitara gen Parakill (produs romanesc ) 1-2 picaturi pe kg si i-l scapi de capuse dar te sfatuiesc sa mergi si la vet. cu el asa ar fi mai bine.

| plasticsmile a răspuns:

Sunt capuse si trebuie dus neaparat la un medic veterinar. Eu am o catelusa care a avut la fel si dintr o data numai alerga numai manca numai facea nimic am dus o la doctor si i-a facut tratament pentru capuse acum nu mai are absolut nimic dar mai trebuie sa ii iei din cand in cand picatura de la farmacie veterinara si sa eu pui pe ceafa

| Maria112 a răspuns:

Sunt capuse si sunt periculoase si pentru om. Ar trebui sa i le scoti de fapt sa mergi cu el la veterinar, pentru ca trebuie scos si capul capusei, daca nu o sa ramana acolo si corpul se reformeaza. Ai grija se pot urca si pe tine si o sa fie grav.

| Alinamia a răspuns:

Sunt capuse si sunt foarte periculoase sa i le scoti pe toate si sa le omaori nu vrei8 sa stii cat sufera, catelul meu la fel a avut doar ca nu erau multe si daca te uiti pe langa unde e una sa vezi ca are niste rani mici coapte sa ii scoti captura aia dar asta in timp ce ii afci o baie

| Șobolanuldecâmp a răspuns:

Ai putea sa il duci la un medic veterinarwinking
fundita?

| cakeforyou a răspuns:

Acele "insecte" se numesc capuse si sug sangele animalelor(si eu am patit cu cainele meu)..eu zic sa mergi la doctorul veterninar si sa ceri ceva pentru a-ti trata cainele, e cam periculos sa le lasi pe el....si cred ca e scarboslaughing

| MaRyuSsS explică:

Dragonss nu asta am vrut eu sa stiu...

| MaRyuSsS explică:

Mda... m-am uitat acum mai atent si seamana cu capusele dar niciuna nu s-a prins de piele pur si simplu misuna pe pielea sa:\

| andreeastefania15 a răspuns:

Cred ca sunt capuse dupa descriere, ar fi mai bine sa-l duci la un medic veterinar sunt foarte periculoase pentru el si pentru tine(daca le mai lasi mult pe el s-ar putea sa ia vreo boala).