| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de puțin ajutor,am un motan siamez si de cand si a inceput stadiul lui de "adolescență"nu a mai venit acasa de bună voie,sta la o vecină,am observat ca face asta din cauza unui motan mai bătrân pe care il am eu care e cum ar veni fratele lui cu care se juca mult cand era el mic doar ca nu e siamez, e negru pur și simplu, din aceeași mama.Si inainte mai venea si e el singur acasă, dar daca se întâlneau ei doi se luau la bătaie, odată s au batut pe acoperișul casei.În ultima vreme l am mai adus eu si mama acasa în brațe si mereu cand îl lăsăm în casă se ducea sub un scaun sau măsuță si era încontinuu cu ochii pe ușă.De cand se întâmplă treaba asta nu ma mai pot comporta cum mă comportam odata cu el, înainte îl luam in brațe,il mângâiam,ma jucam cu el,pe scurt ma lasa sa fac orice cu el si sa pun oriunde mana pe el,dar acum dacă încerci sa il mângâie pe spate nu te lasa,incepe sa se mârâie si daca continui te zgârie,daca ii pui mana pe coadă nu sta la discuții te zgârie instant,am vazut ca ma lasa doar pe cap sa il mângâi si mereu cand te uiți in ochii lui poți sa vezi o frică de parca nu ar fi crescut la mine acasă.Din ce cred eu, cred ca e vorba de încredere intre el si mine si vreau să știu de la voi ce as putea face sa îl "readuc" inapoi asa cum era odată, cineva mi-a zis sa scap de motanul negru dar nici prin cap nu imi poate trece sa fac așa ceva. Ceva sfaturi?

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Pai,poate ar trebui si castrat, ca pleaca dupa fete.
Posibil ca cel mare sa i fi transmis prin bataile lor ca acolo este teritoriul lui si asta mic cauta o casa pentru el.
Daca se simte bine la vecina si aceasta doreste sa-l adopte lasa-l acolo.
Iei alt pisoi cand cel batran nu mai este.