| PsyhoChild a întrebat:

Am nevoie de sfaturi privind situatia unui caine.
Bunicii mei au la țară un câine de talie mare(e ceva corcitura de alsacian) și e cam sălbatic dacă pot spune așa. Ei l-au legat în lanț de la o vârstă mică(cam 5 luni) și acum are vreo 2 ani. Problema este ca eu vreau să-l invat să fie mai sociabil, dacă îi dau drumul o să fugă cu prima ocazie în cotețul gainilor(mănâncă pui si rate). Dacă merg lângă el începe să sară pe lângă mine, îi este drag sincer deoarece bunicii mei nu prea îl mangaie sau chestii din astea. Are și blana mare, nu a fost tuns niciodată dar nu cred ca o să stea deloc dacă îl duc la un salon, nici nu cred că-l primesc din cauza ca e prea agitat.
Am nevoie de sfaturi cum să-l fac să fie sociabil cu oamenii și mai liniștit în general. M-am gandit ca un prim pas ar fi să-l las dezlegat când merg în weekend la bunici. Vreau să-l tund neapărat, arată fix ca o oaie(are blana și creată mai puțin pe față unde are părul scurt și are și coada scurta)
Sunt conștient că este greu să dresezi un câine adult, dar bunicii mei m-ai au un câine foarte bătrân (10 ani) care a stat de la vârsta de 1 an în lanț până acum și nu vreau să-și bată joc și de acesta.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hraniti-l mai bine, fiindca doar un caine infometat mananca gaini si pui.
Apoi, cainele nu se tunde iarna, ca moare de frig, mai ales ca bunicii tai il tin afara, in lant.
Poti sa incepi sa-l domesticesti, daca: il hranesti zilnic si-l perii, iar la vara il poti tunde.

| Yuoia a răspuns:

Un caine de la tara, caine de paza, nu trebuie sa fie sociabil. Altfel, toti hotii ar intra in curte.
Nu este caine de apartament. Lasa-l asa cum este.

| Eireann a răspuns:

Bravo, ma bucur ca ai aceasta initiativa! Sugerez sa lasi tunsul pentru primavara cand se mai incalzeste, iarna daca sta afara are nevoie de toata blana.
Prima faza este sa te joci tu cu el, sa isi consume energia si atentia. Cainii tinuti in lant se plictisesc, nu au pic de stimulare mentala si de asta devin agitati si agresivi ( tii minte cum era in starea de urgenta? Imagineaza-ti ca bietul catel a trait asa 1 an jumatate). Din pacate bunicii nu ai cum sa ii schimbi daca ei cred ca un caine se tine in lant. Macar cat esti acolo ofera-i un pic de atentie si afectiune fiindca ma indoiesc ca in afara de tine ii pasa cuiva.

| Salontanul a răspuns (pentru Eireann):

De mii de ani cainii au fost tinuti in lant, in curte. Acum le dam drumul pe strazi ca sa moara oamenii. Avem mai multa grija de caine decat de oameni!

| Eireann a răspuns (pentru Salontanul):

Unde scrie ca o sa ii dea drumul pe strazi, sa omoare oamenii?

| Salontanul a răspuns (pentru Eireann):

Citeste! Si nu-i singura situatie. Am vaut o multime. https://bit.ly/3oLORTl

| PsyhoChild explică (pentru Salontanul):

Nu cred ca e in stare sa muste un om. Adica el este asa mai rau si latra doar cand e in lant, dar i-am dat drumul in trecut cand erau oameni la mine in curte si nu le-a facut nimic, este agresiv doar in teritoriul lui.

| Eireann a răspuns (pentru Salontanul):

Da, unii oameni isi iau caini pe care nu ii pot stapanii. Cane Corso e o rasa cunoscuta ca imprevizibila si cu tendinte agresive. Asta nu inseamna ca toti cainii trebuie sa stea in lant tot timpul.