| NataliaNatiy a întrebat:

Am nevoie urgenta de parerea voastra.Am un caine de vreo trei luni.Parintii mei vor sa-l dea daca nu il invat sa faca afara; mentionez ca stau la bloc. Dimineata il duc afara si face, dar face si in casa.Am incercat cu ziarul si cu nisipul dar nu merge.
M-am atasat foarte mult de el si nu vreau sa-l dau.Voi cum ati procedat?

3 răspunsuri:
| BeagleLover a răspuns:

Are 3 luni frate! Tu la 3 luni faceai la Toaleta? Parintii tai vor zice ca e un caine si afara e toaleta lui, dar e prea mic! Are macar vaccinurile? I-ai scutece de alea care se pun pe jos, scutece patura parca se numeau. Si dupa o ora dupa ce a mancat/baut, pune-l acolo. Asa se va invata usor deoarece va simti mirosul de urina.

SUCCES!

| Mannaro a răspuns:

Dul mult mai des pe afara si incearca de la farmacia veterinara niste covorase.Catelul o sa faca pe ele odata ce se obisnuieste.

| Alt a răspuns:

Te inteleg perfect! Stiu bine cat de mult te poti atasa de un animal. Incearca sa ilscoti mai des afara, nu doar dimineata, iar atunci cand face in casa, sa il certi, desi stiu ca iti va fi greu. Nu va merge cu ziare sau nisip, nu este pisica.Parintii tai trebuie sa stie ca va dura putin sau mai mult pana se va invata sa faca numai afara, asa ca ar fi bine sa aiba rabdare cu el. Cearta-limediat cum face, aratandu-i locul in care a facut. Lauda-l si mangaie-l imediat dupa ce face afara. Nu ma pricep in domeniu, desi am animale, insa nu am putut sa nu-ti raspund, cand am citit ca exista posibilitatea ca parintii tai sa-l dea. Arata parintilor tai cat de mult il iubesti, si bafta! Sper sa fie intelegatori.