| OoMPăLoOmPăGotSuspended a întrebat:

Am o broscutza de ceva vreme[3-4 ani] si mai nou refuza mancarea ei speciala [gammarus pestisori etc chestii din alea uscate] pe care mai demult o manca imediat. Am crezut ca vrea sa intre in hibernare da e tot activa.Am descoperit ca acum mananca doar carne cruda...nu vreau sa ii dau doar carne ca am mai patit'o cu o broscutza mai demult[a murit subit de cand ii dadeam carne]. Am incercat legume...nici mkr nu s-a uitat la ele.
Ce pot sa ii dau de mancare?

1 răspuns:
| paulpaul25 a răspuns:

Stai linistita. E perioada de iarna nu mananca legume si doar carne cruda! Nu e o problema in a -i da carne cruda.Este perioada de hibernare intr-adevar doar ca:din cauza ca este inauntru si este destul de cald dar ceasul ei biologic ii spune ca e perioada de hibernare este putin confuza si de aceea nu prea mananca adica intra intr-o semi-hibernare daca pot sa o numesc asa adica nu isi opreste toate simturile, doar ca nu vrea sa mai manance leguminoase si in general mancare vegetala si se bazeaza ca si alte animale pe strangerea de grasimi pe care corpul ei le va asimila si le va consuma in caz de nevoie, ceea ce nu e cazul deoarece presupun ca ii dai de mancare cand ii e foame! Deci nu te ingrijora si poti sa ii dai carne cruda daca asta vrea sa manance! Poti sa o diversifici:ficat de pui, carne de peste, carne de pui, inima de vita si multe altele! Succes!