| alex123420029867866 a întrebat:

Am o catea maya, malamut de alaska foarte frumoasa are 3 luni si jumatate si ma pregatesc sa o scot la plimbare exersez prin curte cu ea cu lesa dar are lesa din lant ca sa para mai dura laughing)) si e foarte incapatanata mai are putin si se sugruma cand nu mai drumu la lant si il opresc ea tot se trage ce este de facut? nu vreau sa se stranguleze

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Ionut_1999_61YU a răspuns:

Mai intai ai putea sa incerci o zgarda normala pana cainele se invata sa mearga in lesa sau un ham poate unul cu tint ca sa para mai dur big grin apoi incearca sa nu mai exersezi plimbatul prin curte ci pe strada te asigur ca o sa se comporte altfel dar ai grija sa nu mai fie alti caini pe strada fiildca o sa se intimideze ca orice catel care nu ammai iesit din gradina sa si nu o sa mai mearga nici un pas inainte doar inapoi happy si sa nu uiti sa ii dai o recompesa(ceva mai bun de mancare decat ce mananca el de obicei) pentru ca o sa invete ca dupa fiecare plimbare o sa primeasca ceva si o sa iti ceara el sa il scoti afara happy dar eu zic sa mai astepti si tu o luna pana sa mai incerci asa am facut si eu cu, catelul meu.Mult noroc

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Ai putea incerca cu ham, asa nu se mai gatuie.
Momentan e doar un puiut, deci e normal sa se smunceasca si sa se traga, are multa energie.