| Gabitu2333 a întrebat:

Am o femela Akita Inu de aproape 3 luni si e foarte obraznica adica nu pot primii pe nimeni in casa deaorece sare pe lume si ii "musca" devine nervoasa si ma musca chiar si pe mine. Ma puteti ajuta cumva?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

E un puiut, iar rasa dupa cum stii si tu e una incapatanata care nu prea asculta de altcineva. Trebuie educata, dar nu cu urtele si bataie ca devina mai agresiva, ci cu calm si multa rabdare. Nu cred ca musca, ci doar are chef de joaca, are multa energie si trebuie sa o consume.
Deci, cand vine cineva si doreste joaca, incerca sa te joci putin cu ea, sa isi consume energia, si daca devine agresiva, ceart-o si du-o in alta camera, asa o sa inteleaga ca nu este ok atitudinea ei. Si cand se poarta bine, este intelegatoare, recompenseaz-o cu mancarea ei preferata ( carne de pui/curcan fiarta nesarata sau mancare speciala pentru caini) dar si cu launde si mangaieri.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este in calduri.Mergi cu ea la vet.

| LaLaura a răspuns (pentru darrio2007):

Cum sa fie in calduri la 3 luni? cam de la 10 luni o femala intra in calduri, chiar si mai tarziu, a mea a intrat prima data in calduri la varsta de 14 luni.

| LaLaura a răspuns (pentru darrio2007):

E un puiut, iar rasa dupa cum stii si tu e una incapatanata care nu prea asculta de altcineva. Trebuie educata, dar nu cu urtele si bataie ca devina mai agresiva, ci cu calm si multa rabdare. Nu cred ca musca, ci doar are chef de joaca, are multa energie si trebuie sa o consume.
Deci, cand vine cineva si doreste joaca, incerca sa te joci putin cu ea, sa isi consume energia, si daca devine agresiva, ceart-o si du-o in alta camera, asa o sa inteleaga ca nu este ok atitudinea ei. Si cand se poarta bine, este intelegatoare, recompenseaz-o cu mancarea ei preferata ( carne de pui/curcan fiarta nesarata sau mancare speciala pentru caini) dar si cu launde si mangaieri.

| NakaTaka a răspuns:

Probabil sa fie turbata. E foarte grav asta, du-o la un veterinar.