Întrebare recomandată | Gun7 a întrebat:

Am o intrebare: Ii pot da oase unui rottwailer de aproape 9 luni? Unii spun ca nu este bine dar multi spun ca la varsta asta nu se intampla nimic si ca este oarecum bine pentru ca oasele contin calciu...deci ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Suiram06 a răspuns:

E in regula sa ii dai oase, doar evita-le pe cele de pui deoarece se crapa in bucati foarte ascutite, vita sau porc sunt recomandate. Incearca sa ii dai si inima de porc... e foarte buna la catei.

8 răspunsuri:
| Flutu012 a răspuns:

Da.e bine .....si eu am avut un rottwailer si nu a avut nici o problema Funda?

| OmuFoarfeca a răspuns:

Tre sa ai grija ce oase ii dai de exemplu cele de pui ii poate provoca exeme si mancarimi pe spate

| thea2112 a răspuns:

Da,poți,ii întărește dintii si de obicei puisorilor le face bine sa roada cât mai mult!

| teomili a răspuns:

Da poti. vei vedea efectul si anume spre deosebire de alti caini nu isi va testa dintii pe obiectele din casa ci pe oase.

| viotedy a răspuns:

Da

| david2345 a răspuns:

Am si eu un rottweiler. Nu i-am dat oase niciodata. Rottweilerul este un caine de rasa.Eu nu te sfatuiesc.
Oase de la pet shop da. Din piele.

| PiTbuLuL a răspuns:

Eu la 3 luni i-am dat la rottweileru meu si la pitbuli nau patit niciodata nimic. Poti sa le dai si de pui ca nu patesc nimic numai de peste nu alea sunt foarte rele.

| ShakyBettySweet a răspuns:

Orice varsta ar avea si orice rasa ar fi, nu ii da oase.Este atata hrana pentru caini:oase din piele de bivol de la Pet-Shop,mancare gatita dar sanatoasa(te poti documenta),crochete,hrana umeda la conserva etc.) deci nu trebuie sa'i oferi oase.Ii poti da oase de vita,care sunt mai mari si mai bine de ros pentru aceasta rasa, dar nu'i da oase de pui! Si iti spun si de ce. Oasele, in special de pui, odata sparte, sunt foarte aschioase si pot rani grav organele cainelui.Deci,repet,NU il hrani cu oase, ii poti da ocazional cateva.Este doar un sfatwinking happy