| Alexandruuu87 a întrebat:

Am o intrebare legată de pescuit.Alica de contact ce rol are? Am auzit la alți că stă pe substrat dar nu inteleg de ce ai vrea asta...sa plutească carligul ca la feeder? Ma puteți ajuta? Sunt începător si na mai greu

1 răspuns:
| DontActLikeMe a răspuns:

Alica de contact este o componentă utilizată în anumite tehnici de pescuit, cum ar fi pescuitul la fund (bottom fishing). Rolul principal al alicii de contact este să mențină momeala pe substratul apei