| Oanny a întrebat:

Am o intrebare, o catea husky siberian de 8 luni(bine crescuta-chiar veterinarul ne-a spus), s-ar putea apara de cainii de afara? Pentru ca azi cand ieseam cu ea afara cainii se dadeau la ea sa o mustestraight face. Aaaa trebuie sa mentionez ca acum o saptamana a terminat cu menstruatia?

6 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Avand in vedere ca are doar 8 luni nu cred ca se poate apara prea bine. E un pui. Ai grija de ea si o lasa singura intre cainii aia.

| manuelaaa a răspuns:

Daca este catea, in mod cert este mai agresiva-ca toti ceilaltzi caini(si eu am o catea)
Totusi, este cam devreme sa o lasi sa se inhaiteze cu alti caini, rezultatul poate fi nedorit.Preferabil ar fi sa o protejezi cat mai mult, dar sa nu te panicezi cand va fi in calduri.Atunci cainii nu ii vor face nimic rau, ci doar o vor lasa, probabil cu 2-12 puisiori in burtica, de care v-a trebui sa ai grija...

mut succes si pupici catelusei:*

| matt25 a răspuns:

A putut fi atacata tocmai pentru ca inca miroasea, trecand peste ciclu. Si poate a fost atacata pentru ca voiau sa o miroasa, iar ea a marait subtil. Dar, nu se poata apara, nu are cum, nu la varsta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va fi adult la un an jumate-doi, asta nu inseamna ca atunci o sa-i manance pe toti, oricum va impune respect la varsta aia, dar mai bine evita zona. Ia-ti si tu un spray cu piper impotriva cainilor, e vreo 10 lei, daca vezi ca situatia devine nasoala. Ai grija sa nu-ti dai in fata cu el din greseala. Ei bine, si inca ceva, daca are pedigree... da-i sa pape Pedigree Junior-hrana uscata acum cat ii mic(e vreo 9 lei kg), daca vrei sa ai un caine sanatos, viguros si cu blana frumoasa pentru multa vreme. Intreaba la magazin cat sa-i dai(in functie de talie, varsta, si cate kg are cainele). Vezi ca la maturitate trebuie sa schimbi de la Pedigriu Junior la cel adult. Si daca vrei SA-L RASFETI, mai vezi tot prin magazinele de profil daca au "bastonase cu vitamine", sunt de doua tipuri, mai subtiri si mai groase, si culori verde, rosu, maroniu, galben si alb, sunt cate 100 de bucati in punga(se vand si la bucata oricum), ei le adora; cele subtiri costa 9 ron punga de 100 bucati, cele groase 15 ron punga de 100 bucati. Astea de obicei sunt date ca premiu, eu l-am obisnuit pe al meu cu ele, ii dau unu intreg deodata si-l mananca cu pofta, apoi inca unul il rup in vreo 4 bucati si-i mai dau asa din cand in cand pe parcursul zilei. La talia lui, sa nu depasesti vreo trei zilnic, ca se ingrasa. Sa nu-l obisnuiesti pe hotoman numai cu bastonase, ca el asa va vrea, numa bun. Fii ferma. Bine, bine, mai sunt si alte chestii pentru catei, pe care daca le dai iti mananca mainile nu altceva, dar acum depinde si ce bani ai, ramane la alegerea ta, gasesti chiar si ciocolata pentru catei(!), daca vrei.
:-D. Ai grija ca ciocolata pentru consum uman nu e sanatoasa pentru ei, chiar daca ea ar manca o ciocolata de aia deodata. Gasesti la magazine de profil o gramaaada de chestii, bani sa ai. Fiind catelusa mi-e teama ca dupa ce(oricum) o vei da la monta(la un an jumate nu e bine, nu te lua dupa cei ce zic ca e bine, da-o la 2 ani, va face puii cei mai sanatosi), va trebui si SA O CASTREZI CANDVA IN VIITOR, dar sa faca macar un rand de pui. Ai grija si cu vaccinarile anuale. Succes OaNny! Sa-ti traiasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa aiba asigurat mereu dupa ce mananca hrana uscata un castron cu apa, sa bea ea cat are nevoie de acolo. Iti dai seama ca din cand in cand poti sa-i dai si tu un os, o bucata de carne, ce va ramane voua de la masa, ca doar e caine, pan' la urma; dai de-alea de gaina, acum ca e mic, sunt the best. Cand il scoti la plimbare primavara, vara, s-ar putea sa-l vezi ca manaca iarba. Sa nu te sperii, se zice ca ii doare capul(sau ca isi completeaza dieta, nciodata n-am stiut cu adevarat :-D ). Grasimea le face rau la caini, sa nu-i dai carne de porc, sau alte grasimi, stomacul cainilor nu digera grasimea. Mai intreaba la veterinar sau magazine de profil daca ai nelamuriri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine.AM o catea husky siberian de 7 luni si jumatate.Cand i-a venit menstruatia a avut sangerari mari sau doar cand urina?