| AnonimGirl a întrebat:

Am o pisicutsa tare adorabila. Cateodata doarme mult. Doarme mai mult decat o pisica obisnuita si ma ingrijorez. Credeti ca este bolnava? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Pisicile in general dorm mult happy

2 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Activitatea nocturna excesiva a pisicii si cum poate fi remediata situatia
Noaptea, cand in mod normal toti oamenii si toate animalele dorm, unele pisici sunt mai active si mai vioaie ca niciodata. Acest comportament in cele mai multe cazuri se manifesta in cazul pisicilor ai caror stapani nu sunt acasa in timpul zilei; fiind singure, marea majoritate a timpului o petrec odihnindu-se, de aceea ziua lor practic incepe odata cu intoarcerea stapanilor acasa. Cum pisicilor le place sa doarma este posibil sa fie active doar cateva ore pe zi, de cand stapanul a venit si si-a indeplinit activitatile zilnice pana in momentul in care acesta se culca. Pisicile care ridica probleme sunt acelea care pe timpul noptii sunt foarte active si pot deranja atat stapanii cat si vecinii sau pot evada din casa si se pot rataci.

Comportamentul acestor pisici se manifesta prin zgomote puternice, mieunat excesiv, trantesc sau strica obiectele din jur, isi ataca, zgarie sau musca stapanii in timp ce acestia dorm etc. Unii stapani, in dorinta de a linisti pisica o hranesc pe timpul noptii sau ii acorda cateva minute de atentie in speranta ca aceasta se va linisti; acest comportament din pacate nu este adecvat.

Ce ar trebui sa facem pentru a linisti pisica pe timpul noptii?

In primul rand trebuie sa acordati mai multa atentie programului pisicii. Obisnuiti-va si obisnuiti pisica sa fie mult mai activa pe timpul zilei si in primele ore ale serii, pana in momentul in care dumneavoastra vreti sa va odihniti. Programul ei de odihna trebuie sa inceapa odata cu al dumneavoastra. Daca ii veti acorda atentia cuvenita si va veti juca cu ea in timpul in care sunteti acasa atunci va fi mai obosita si se va odihi pe tot parcursul noptii. Obisnuiti pisica fara mancare pe durata orelor dumneavoastra de odihna. Sa petreceti mai mult timp cu pisica nu inseamna sa o lasati sa doarma in bratele dumneavostra in timp ce va uitati la televizor sau aveti alte activitati statice, creati-i activitati cat mai solicitante din punct de vedere fizic.

Daca obisnuiti sa dormiti cu pisica in acelasi pat sau in aceeasi camera este momentul sa ii schimbati locul de odihna. Amenajati un alt loc din casa, cat mai departe de dormitorul dumneavoastra unde sa se odihneasca. Nu-i lasati la indemana mancare pe parcursul noptii, nu faceti decat sa o obisnuiti sa stea treaza. Daca aveti posibilitatea amenajati un loc in care sa aiba oportunitatea sa se joace, sa se catere … sa fie cat mai ocupata pana cand oboseste.

Unele pisici, atunci cand sunt ignorate, incep sa miaune foarte tare, nu o bagati in seama si nici nu o lasati sa intre in dormitor; va intelege ca daca face zgomot primeste atentie si va continua cu acest obicei.

In cazul in care credeti ca este absolut necesar ca pisica sa doarma in aceeasi camera cu dumneavoastra tineti minte ca trebuie sa o ignorati in momentele in care vreti sa va odihniti dar ea are chef de joaca. Daca comportamentul ei ajunge la un punct in care nu mai poate fi ignorat se poate recurge la pedeapsa. In cazl pisicilor metoda pedepsirii este destul de dificila din mai multe motive :

- daca corectia este mai blanda atunci pisica va intelege ca vreti sa va jucati cu ea nicidecum sa o pedepsiti deci comportamentul va ramane neschimbat;
- pe de alta parte daca pedeapsa este prea dura pisica va deveni anxioasa, ii va fi frica de stapan sau va deveni agresiva fata de acesta.

Atunci cand este necesara folosirea unei metode de corectie a comportamentului aceasta trebuie sa se realizeze fara contactul direct dintre stapan si pisica, un bun exemplu este folosirea spary-urilor pe baza de apa; cand pisica este prea activa la o ora nepotrivita si se apropie de dumneavoastra cu intentia de a se juca si de a i se acorda atentie folositi un astfel de spray; este bine stiut ca pisicilor nu le place apa si astfel se va indeparta de dumneavoastra.

Daca nu reusiti sa ii adaptati comportamentul atunci se poate recurge si la tratament medicamentos, medicul poate prescrie pastile care vor ajuta pisica sa doarma. In general aceste pastile se administreaza doar pentru cateva nopti pana cand pisica se va obisnui sa doarma atunci cand si dumneavoastra faceti acelasi lucru.

| crissu_2738 a răspuns:

Nu are de ce sa te ingrijoreze, asa fac toate pisicile.