| IisusChristos a întrebat:

Am o problema care ma tine pe loc...
Ieri am fost cu un prieten sa ii plimbam cainele, are un rottwailer de 4 luni si m-am imprietenit repede cu el, l-am plimbat doar eu cateva ore bune.
Problema este ca imi doresc foarte mult un caine care sa fie al meu, dar eu sunt la scoala aprox. 6 ore pe zi, la liceu, ore in care cainele ramane singur.
Sunt dispus sa-l plimb dimineata inainte de scoala prin fata blocului, dupa scoala intre 2-5 ore, as vrea sa fie prietenos cu alte persoane si sa nu fie agresiv cu alti caini. Imi plac cel mai mult rasele mari, apartamentul este destul de mare pentru un caine mare.
Recomandari?
Funda!winking

Răspuns Câştigător
| AntoniaRules a răspuns:

Hei! happy

Pai, eu te inteleg. Daca crezi ca ai timpul necesar pentru el poti alege din:
1. Golden Retriever(Eu am unul si e foarte dragut cu toti oamenii; Aceasta rasa se spune ca e rasa de caine care nu ca nu vreau sa muste, nu stie sa muste) happy
2.Setter irlandez(bland, docil si chipes)
3.Beagle(energic,bland,dar cam lenes)
4.Doberman(frumos,istet si energic)
5.Border Collie(istet, foarte bun pentru Agility si jucaus)
6.Husky(bland,cuminte,ordonat)
7.Brac german(agil, inteligen si jucaus)

Ps.Eu am un Golden Retriever si un Border Collie.Sunt super draguti, cuminti, inteligenti si ordonati.Pe scurt: Caini potriviti pentru un iubitor de animale!

Bafta multa si sa ma anunti ce rasa ai ales! happy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai la bloc, iti recomand un hamster, un soricel alb sau un acvariu cu pesti /broasca testoasa.
Nicidecum un caine, mai ales de format mare!

Vecinii te vor musca mai tare decat cainele!

| Kogaion a răspuns:

Ciobanesc german, Husky sau Labrator sunt perfecti, cuminti, inteligenti, prietenosi. Nu ai avea probleme cu ei.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Stiu eu ce! Asculta sfatul ''psihologului''! laughing big grin
-imi place enorm intrebarea,prin scris,transmite deja emotia si prietenia pentru un animal de companie.
-este o alegere foarte buna,dar cred ca va sta cam mult timp singur.
-gandeste-te sa alegi doi caini,in cazul acesta sau o pisica daca sunt compatibili!
-eu am acvariu,pestii interactioneaza putin,dar mie imi aduce liniste si bucurie! big grin
-nu te atasa prea mult de nimic,risti sa accentuezi suferinta!
-totusi iti recomand un labrador,desi ai de unde alege.
-confera-i un mediu deschis,nicidecum degradand!
-fa ce crezi ca te implineste, traieste prezentul profund si etern, bucura-te de clipa de acum, iluminat!

| IisusChristos explică (pentru BotezanDaniel):

Ai putea si spune ce daca stii, mersi.

| Andreea213 a răspuns:

Tu vrei un caine de talie mare pe care sa il plimbi decat dimineata!? Un caine dev talie mare este activ, chiar si un maidanez. Eu iti recomand un basset hound, care nu e un caine de talie mare, dar are un nivel de energie scazut. Sau poate vrei un bichon (fara havanez si frise). Sa stii ca nu trebuie sa alegi un caine numai dupa aspect. Bichonul e pufos si frumos, dar nu uita ca trebuie sa ii ingrijesti ochisorii si sa il tunzi anual! Si bulldogul englez este o alegere buna, dar ai grija: bulldogul are probleme de respiratie din cauza botului scurt, asa ca ai grija ca in vacante, cand esti liber, sa nu il plimbi lejer si nu pe caldura.

https://www.infocaini.ro/cautare/?q=basset+hound
https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bichon-maltese

https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bichon-bolognese
https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bulldog-englez

Si inca ceva:
Ai grija de unde cumperi!

| Monicass1 a răspuns:

Un câine nu implică doar plimbat de două ori pe zi, implica hrana, igiena plus ca un câine de rasă e costisitor si fragil. Nu te gândi că dacă îți dorești poc ai. Eu am un ciobănesc german de 2luni jumate, intr o lună jumate am cheltuit cu el pe puțin 1000lei! Așa că nu te înhăma la ceva pe ce nu te bazezi.