| anonim_4396 a întrebat:

Am primit de Paste un porcusor de guineea si e foarte speriat. Ce sa-i fac sa-l obisnuiesc mai repede cu noua casa?

2 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
De ce atata graba?
In primele 2 zile lasa-l in pace, nu-l deranja foarte mult decat cand ii duci mancare si apa.
Ii va fi greu o saptamana - doua.
Nu-l agita, nu-l lua prea mult in brate si mangaia, nu-l tine in zgomot mare si daca asculti muzica nu o da la volum mare.
Iti poti hrani porcusorul cu fan (iarba uscata), legume si fructe. Iata cateva exemple de legume si fructe pe care le poti oferi companionului tau: mere (atentie! Unii porcusori au reactii alergice la mere deci la inceput este indicat sa le administrezi in cantitati mici si sa-i observi reactia), banane, ardei rosii, verzi si galbeni, morcovi (inclusiv frunzele), iarba (dar - atentie! - sa nu fie stropita cu otrava sau cu alte substante toxice), rosii, salata verde. Poti sa ii dai de asemenea pepene (galben si rosu dar in cantitati mici deoarece contin multa apa. Alimentele de evitat in alimentatia purcelului de guineea sunt: varza, fasolea, semintele (pot perfora esofagul), alunele, pastaile salbatice (pot fi otravitoare).
Cartof ii poti da dar fiert si nu in cantitate mare.
Si bineinteles apa.
Succes! happy

| vladutik a răspuns:

Frate adui un companion si se va simtii mult mai bine