| manuelaaa a întrebat:

Am si eu o catelusa, care luna aceasta implineste 11 luni. Ea locuieste afara, intr-un tarc, iar intr-o zi am auzit caini la ea. A doua zi dimineata toate plantatiile erau rupte, dar cateaua tot in tarc.Cand am deschis usa tarcului cateaua a fugit, si a aparut dupa trei ore.Au trecut de atunci aproximaiv 1-2 saptamani, si cateaua mea vomita, mananca iarba, si mancare mai putin.Este mult mai linistita, dar se joaca.Este insarcinata? Va rog mult raspundeti-mi am mare nevoie sa aflu

Răspuns Câştigător
| M.D.Eveline a răspuns:

Este perioada puilor.Este posibil.Raspunsul meu :97% posibil.Pentru ca in perioada de vara toate animalele simt nevoia de atractie sexuala.Catelul meu fuge mereu dupa catele.
Iar partea cu vomitatul. Te sfatuiesc sa o duci sau sa chemi un doctor. Daca nu stie ce sa ii faca, nu trebuie sa iti faci griji, da-mi mie un mesaj privat, o sa iti zic eu mai mult despre aceasta perioada"de groaza". Pa

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PaullaDeDe a răspuns:

Asteapta inca 2 saptamani daca ii creste butrica inseamna ca da si daca vomita poate fi de la ceva mancare asa a patit catelusa mea... vomita de la mancare... ia un centimetru cum folosesc croitori si masoara burtica catelusei peste 2 zile iar si daca vrei din 4 in4 zile sa vezi

| nemynna a răspuns:

Mai bine o duci la veterinar, pentru ca nu este sigur sa fie insarcinata datorita faptului ca nu are nici macar un an.pana aflii sigur de la veterinar, ar fi bine sa o tii departe de alti caini, pentru siguranta ei, pentru ca s-ar putea imperechia cu un caine mai mare decat ea si cand naste sa fie puii prea mari, si sa nu ii poata naste. atunci ar trebui sa o ajuti sa nasca, si va scapa doar cu o minune vie si ea si puii, insa daca nu naste in timp de 12 ore dupa ce intra in travaliu ori moare ea, ori puii, ori si ea si puii, asa ca ai grija, catelei mele i s-a intamplat, insa puii au murit, ea nu
un alt motiv ar fi acela ca ar fi mancat ceva de pe unde a fost si s nu-i fii priit. depinde de zona unde locuiesti. intereseaza-te daca este cineva care pune otrava pe starzi, in curti, sau sa nu fii intrat in curtea cuiva care are pusa otrava de soareci. nu vreau sa te alarmez, insa de la asta ar putea sa vomite si sa manance iarba, pentru ca la o sarcina nu se intampla prea des sa vomite, sau sa manance iarba.
data viitoare cand intra in calduri si fuge din tarc, poti sa o strigi si sa o chemi la tine, iar daca se intampla sa se "joace" cu un mascul va incepe sa schelalaie cand va auzi vocea stapanului.
daca totusi e insarcinata, va naste peste 63 de zile de cand a ramas insarcinata, asa ca ui-ate mai des la ea sa vezi daca ia in greutate, iar daca totusi are pui, incearca sa o supraveghezi cand naste, si sa o ajuti daca puii sunt mari. poti sa faci urmatoarele: daca catelul tese cu picioarele inainte si se bocheaza cu capul, torni custe ulei peste gatul lui si tragi cu o carpa de corp. stai linistita, nu va ramane cu capul in mama sa si cu corpul la tine in niciun caz.
sper ca ti-am fost de folos!happy